Защо родители не могат да ползват спестените за децата си пари в банки без разрешението на съда? Зрител потърси „Тази сутрин” с молба да бъде разказан поредният парадокс в държавата.

Преди година по примера на своите родители Емил Тончев решава да открие спестовен влог на името на двегодишния си син. Събраните от детето по празниците около 400 лева мъжът внася в банка.

Преди тази Коледа на семейството се налага да ползва парите за нуждите на детето. Бащата отива в банката с идеята да изтегли част от сумата. Там обаче му искат разрешение от Районния съд, което впоследствие се оказва, че заедно с удостоверението ще му струва 30 лева държавна такса и 2 лева за превод по банков път.

От банката отговориха, че практиката е валидна за всички търговски банки, регистрирани на територията на страната и се прилага на основание на разпоредба на член от Семейния кодекс. Според закона това, че дадено лице е родител не е достатъчно основание да се разпорежда с имуществото на малолетното си дете.

Адвокат Мая Янкова се занимава основно с граждански дела. „Тази сутрин” потърси мнението й като независима страна по казуса. „Разпореждането с имущества, които са собственост на малолетни и непълнолетни, се извършва само и изрично, когато е в техен интерес. Т.е. следва да има един контролен орган, какъвто в случая се явява съдът, който да осъществи преценка има ли противоречие между интересите на родителите и децата" обясни тя.

Адвокат Янкова допълни, че по смисъл детският влог е дарение, което родителите или близките доброволно правят в полза на детето. А всяко нарушаване на депозита преди навършването му на пълнолетие се разглежда като изключение, за което съдът изисква писмено основание.

Само за миналата година Районният съд във Велико Търново е разгледал 166 молби от родители и настойници за теглене на пари от детски влог. Отхвърлените искове са едва четири, а прекратените са три.

"Оказа се, че при всяко едно внасяне, при всяка една транзакция, каквото и да било по отношение на парите към детето ми, всеки път трябва да се вади такова удостоверение, да се заплаща, което сами разбирате, че са си средства", оплаква се Емил Тончев.

Ощетени от практиката са най-вече хората със скромни спестявания. При тях лихвата по депозита най-често е по-малка от размера на държавната такса, която те трябва да заплатят в случай, че се наложи да теглят от сметката на детето си.

Затова родителите на Емилиян са решили да изтеглят всичките пари по влога наведнъж, а спестяванията на сина си да трупат в касичка.