Днес започва Седмият фестивал на българския филм в Ню Йорк. В продължение на почти седмица българско кино ще се показва на Парк Авеню в Манхатън, в Скандинавския културен център.

Общо 14 филмови заглавия ще бъдат показани тази година по време на Българската културна седмица в Ню Йорк. Седмият фестивал на българския филм е една уникална възможност за нашите режисьори, продуценти и актьори за нови съвместни проекти зад Океана.

Полина Ботева се срещна с Жана Караиванова, която е един от организаторите на събитието.

"И тази година фестивалът на българското кино в Ню Йорк, който наистина е седми пореден, не е за вярване и за мен самата, ще покаже най-новото и най-доброто, което българското кино е произвело!", съобщи Жана Караиванова.

Придружени от режисьорите си в Ню Йорк тази година заминават едни от най-награждаваните ни филми. Сред заглавията са "Дзифт" на Явор Гърдев, "Източни пиеси" на Камен Калев, "Единствената любовна история, която Хемингуей не разказа" на Светослав Овчаров, както и "Козелът" на Георги Дюлгеров.

"Българското кино имаше изключително силна година. Та това бяха многобройни международни награди. И киното според мен в последно време е сред най-добрите посланици въобще на България пред света", смята Караиванова.

Освен това тази година на фестивала ще бъдат показани и филми, създадени в копродукция с други държави, a заедно с Колумбийския университет ще се проведе дискусия за киното на Югоизточна Европа.

"Тази година ние отваряме малко темата на фестивала, т.е. той от стриктно национален български се превръща в регионален балкански. Филмите, които показваме са много различни едни от други. "Раци" на Иван Черкелов например е стриктно национален филм. Той третира нашите собствени проблеми и не е копродукция, той е създаден изцяло с българско финансиране", обясни Жана Караиванова.
 
Сред документалните заглавия са "Куба е музика" на Илиян Джевелеков, "Джаста-праста" на Андрей Слабаков, "Коридор №8" на Борис Десподов и "Роднини" на Иглика Трифонова.

"От тук нататък, ще показваме по един филм за бележити българи. И се надяваме по този начин да направим нещо като колекция от филми за бележити, доказани, интересни и морално чисти хора, които са успели на световната сцена. Мисля, че това е много вдъхновяващо за всички нас, които се опитваме да прави, каквото и да било", сподели още Жана Караиванова.