Преди дни ви разказахме за рекорден брой невзети отпуски от Агенцията по почвените ресурси. От Министерство на земеделието и храните обещаха да проверят работата и на друг рекордьор по усърдна работа - Агенцията за борба с градушките. Колко дължи държавата за неизползвани отпуски и има ли напрежение между Министерството и служителите на агенцията – това провери Иван Георгиев.
 
Проверката за неизползваните платени отпуски в Министерство на земеделието и храните получи шокиращи резултати. Оказа се, че държавата трябва да изплати над 30 млн. лева като обезщетения на служителите си.
 
"Ще дам пример с Агенцията за борба с градушките. Оказа се, че процентът при тях е най-голям. На всички ни е ясно колко месеца в годината има градушки и колко месеца би следвало те да работят интензивно", каза министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов.

Изпълнителният директор на Агенция за борба с градушките Венцислав Ценов разказа, че служителите му работят на 32-часови смени от април до октомври. Въпреки публичните обвинения за нарушения в работата, според него проблем не съществува, а натрупаните отпуски са въпрос на гледна точка.

"Сега в момента всички хора са в отпуска. И на практика тези отпуски им свършват април месец и те тогава са с нула! Много е важно кога се взима тази справка. Сега, или април месец. През април хората нямат никаква отпуска", обясни Венцислав Ценов.
 
Над 1 млн. и 800 хил. лева трябва да изплати държавата под формата на обезщетения на служителите в Агенция за борба с градушките. Основната част от тези, които няма да успеят да вземат полагаемите отпуски до края на неактивния сезон, са на ръководни постове в агенцията.
С над 20 000 лева за 220 неизползвани почивни дни трябва да бъде обезщетен и нейният директор.

"Моята отпуска, аз дори не знам колко ми е. Тя се пуска от министър Найденов. Поради липса не на кадри, а на бройки, тези, които извършват административната работа обикновено изпълняват няколко длъжности и аз почти нямам възможност да ги пусна в отпуск", призна Ценов.
 
"Аз ще проявявам нулева толерантност, и това го заявявам пред вашата камера, към подобен вид поведение или безхаберие. Защото аз не мога да го квалифицирам по друг начин. Говоря за ръководителите им, никога не съм коментирал самите служители. Те са всъщност над 700 държавни чиновника в системата на Министерство на земеделието", каза министърът на земеделието.
 
Повод за напрежение стана и разпространен в пресата цитат, според който министър Найденов е нарекъл служителите в Агенция за борба с градушките "хрантутници".

"Почувствахме сме малко обидени. Те нямат си представа каква е нашата работа да говорят така", призна Георги Врезков, който е работник на площадка за изстрелване.

Мирослав Найденов от своя страна заяви: "Разбирате, че това не са мои думи. Това са интерпретации".

Служителите от ракетната площадка в пазарджишкото село Церово, протестират и срещу определението "администрация".

"Вода и ток нямаме. И се налага тук да пребивават и двамата нощна смяна при тези условия, които виждате. Тази част на фургона е от както е произведен - от 69-та година! На поляната и в гората стига над 40 градуса температура и сме принудени да стоим".

От Министерство на земеделието и храните съобщиха, че парите за администрация са съкратени с 32% за следващата година. Според министър Найденов, преобразуването на агенцията в търговско дружество ще помогне за оцеляването в условията на намален бюджет. Според служителите в Агенция за борба с градушките обаче реформата ще остави цели райони на страната в ръцете на летните природни стихии.