В рубриката "Бай Ганьо" преди месец ви показахме снимки, изпратени от Балчик, на които се вижда как цял квартал тъне в кал. Валерия Чанкова и операторът Валентин Василев отидоха до Балчик и се оказа, че в калта са потънали част от европейските пари, дадени, уж, за канализацията на града.

В Балчик след сезона на туриста идва сезона на калта. Улиците в квартал "Васил Левски" са разкопани и така е вече година и половина. Причината е, че тук слагат водопровод и канализация. Вместо да напредва обаче, преди една година работата спира напълно и улиците остават в това състояние.

"От миналия октомври, цяла зима и се оказа, че тръбите не са поставени правилно. Всичко беше пак наново, пак ни разринаха и може да си купим вече не знам, ако в Балчик направят един магазин за галоши ще е много добре”, признава Магдалена Димитрова.

Улиците и хората са оставени в калта заради схема от подизпълнители, през които са минали и са изчезнали част от парите за канализацията на Балчик. Проектът за над 8 млн. евро по европейската програма ИСПА е спечелен от консорциума "Илджи Хидротек" при предишния министър на екологията Джевдет Чакъров.

"Една турска фирма – "Хидротек" печели търга без техника, без нищо. Продължавам да твърдя, че е без техника. Те наеха друга фирма, която е българска с турски гражданин – "Гемстрой" ООД с управител Мурад Тунч, беше до 20 август и той също няма техника. За да наема той други фирми и да се връзват такива шаран чета като нас – затова ги наема. С извинение или не, на клона сме и да не ни плащат, те да си прибират парите и всички да висим в момента с пари", обяснява Лилия Христова.

Шаранчетата са други подизпълнители - трети по веригата, които са наети от "Гемстрой". Те са копали и доставяли материали преди и от една година чакат от фирмата общо 400 000 лева.  От главната фирма "Хидротек" обясниха, че са се издължили на "Гемстрой" преди да се откажат от услугите им. Това означава, че в "Гемстрой" има 400 000 лева европейски пари по програма ИСПА, които идват от екоминистерството, минават през "Хидротек" и остават в "Гемстрой", без да стигнат до подизпълнителите.

В офиса на "Гемстрой" в квартал "Лозенец" в София  екипът не откри никого, но от хазяина на управителя на фирмата Мурад Тунч разбират, че дължи пари и на него. Пред икономическа полиция Мурад Тунч е обещал да изтегли кредит в Турция и да се разплати с подизпълнителите си в Балчик. Вместо това обаче преди два месеца той продава "Гемстрой". Сега подизпълнителите му се чудят от кого и дали някога ще си ги получат парите.

Новият собственик на фирмата е Асен Асенов, който е в управлението на фондациите "Ромско бъдеще" и "Дъга ЕС". Потърсихме Асенов на новия адрес на "Гемстрой" в София. Той не пожела лицето му да бъде заснето, за да не пострада репутацията му на общественик. Отрече да е част от схема, при която фирма с дългове се продава на човек, от който не могат да бъдат събрани. Обясни, че и той е измамен от Мурад Тунч.

Заради фиаското с "Гемстрой", проектът в Балчик се забавя и страната ни може да загуби парите по ИСПА, защото канализацията няма да бъде готова до януари 2010г.

"Управлението на проекта е в ръцете на МОСВ. Те са избирали изпълнителя, те са сключвали договора с него. Координаторът на проекта се назначава от МОСВ, надзорник, абсолютно цялото управление е в тази институция", обяснява кмета на Балчик Николай Ангелов

Докато подизпълнителите си търсят парите, „Хидротек” наема нова фирма от Румъния и работата по улиците на Балчик започва отново. Така лъсва и качеството на свършеното дотук.

"Турците сложиха тръбите, обекта го приеха, парите се взети, а след дъжда шахтите потънаха. Значи нищо не е направено. После са извадени от друга фирма, дойде, и полагат наново нови тръби, тези ги изхвърлят", обяснява Никола Манев.

"Нямаше почти никакъв контрол. Тук много рядко виждаме някакъв контролен орган да дойде, да погледне нещо да им се скара да го направят. Чупиха тръби стари, чупиха тука канали на хората с багерите късат и заравят отгоре да не се вижда и заминават", разказва Мехмед Мехмедов.

За да може кварталът да посрещне зимата, от общината засипват с чакъл. Оказва се обаче, че, уж, готовите улици, отново ще бъдат разкопани, защото удобството да си без септична яма все още не е стигнало до хората.

Ако сагата с калта в Балчик продължи и през следващото лято, туристите ще трябва да си носят и гумени ботуши. Докато чакат канализацията да смени септичните ями, а асфалта - калта, хората в квартала са увековечили проблема си.

"За новото лекарство, което откриха в Балчик, нали? Лекарството е против СПИН обаче. Кал от неразкопана Балчишка улица", смее се Георги Георгиев.

 


Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето