Един от основните проблеми на столицата са многобройните скитащи по улиците просяци. Темата провокира интереса на нашия екип. Каква е съдбата на просяците? Кои просят заради нуждата и кои са открили в просията лесен начин за печалба? Какво се случва, когато просяк бъде хванат от полицията? Всичко това - в следващия репортаж.
Всички сме ги виждали - седнали на тротоарите с протегнати за милостиня ръце. Всички сме давали поне веднъж стотинка, за да притъпим надигащото се състрадание. Отговорност или продукт на обществото и държавата е просията, начин на живот или пък доходоносна професия?
Към 800 лв. си докарвам на ден. Това са думите на случайно срещнат от екипа ни просяк. Според закона обаче просията е незаконен начин за препитание, който се санкционира от органите на реда. Как става това и каква е съдбата на човек, хванат да проси? Екип на bTV направи съвместна със Столична полиция проверка, за да разбере това.
Тодорка Величкова е на 48 години. Тя седи по прашните софийски улици, за да изкара прехраната си. Чувала е, че да се проси е незаконно, но не знае какво я очаква, ако бъде хваната. "Оттук следва да бъде задържана за 30 дневен срок в приют за настаняване на просяци", обясняват от полицията.
Оказва се обаче, че Тодорка не е сама на работа днес. Откриваме 12-годишната Дора на стотина метра по улицата надолу. Оказва се, че Тодорка е нейна баба. Заедно тръгваме обратно. На Тодорка се съставя констативен протокол за просия, на който тя трябва да се подпише. Жената е неграмотна и изписва само инициалите си. След това по закон тя трябва да бъде отведена в МВР-Болница, където ще я прегледат, за да може здрава да бъде настанена в Дома за временно настаняване на пълнолетни лица в столичния квартал "Дружба".
Тъй като Дора е непълнолетна, нейна роднина ще я отведе вкъщи. На раздяла малката се разплаква.
От Общинската полиция обясняват, че специални акции за залавяне на просяци в столицата няма. Задължение на всеки полицай от столичната полиция е да констатира такива нарушения и да се предприемат мерки към хората.
Това е буквално лов, защото веднъж тези просяци са на едно място, в последствие се преместват на друго. Това казва полк. Ст. Стефанов, началник на Общинска полиция.
Според закона, за просия се налагат глоби от 10 до 50 лв., но до сега нито един просяк не е глобен. "Много по- ги боли, когато бъдат изведени от средата, в която се намират, защото това е начин на живот. Тези хора така се препитават", пояснява още полк. Стефанов.
Решихме да разберем по какъв начин Тодорка е изведена от своята среда. Отидохме в Дома за временно настаняване, където жената трябва да прекара определените от прокурор 15 дни. Там има още шестима души, които споделят нейната съдба и провинение - просия.
Жената е изкъпана и с чисти дрехи. Храни се три пъти на ден и излиза на разходка. "Не е много добре, колкото вкъщи, но какво да правим, така се е случило", споделя тя. По време на престоя си в дома за жената са осигурени най-необходимите неща. Няма обаче психолог или пък социално лице, което да разбере причините, поради които тя е стигнала до тук. Когато изтече определеният срок, тя просто ще си тръгне. Тодорка обаче се надява да стане чистачка, въпреки че както самата тя казва, често бърка имената на улиците и не знае кои трябва да помете.
Какъв тогава е резултатът от нейното задържане? Може би този: "Не искам повече да си оставям децата", признава тя.
От дома обаче са на друго мнение: "Наблюденията са ни, че като ги пуснем оттук, те пак са на улицата и пак продължават просят", ни обяснява Панде Шипаков, началник на ДВНПЛ "Дружба".
Дали тази жена ще се върне отново на улицата с пластмасова чаша в ръка - остава нейно решение. Или на нуждата. Или на отсъствието на алтернатива. Или пък на липсата на адекватна санкция. Или помощ.
И докато някои като Тодорка са намерили в просията единствения начин за оцеляване, други са я превърнали в търговия с хорското състрадание и симпатии. Търговия, която пълни портфейлите им.
Този мъж например, прекара на това място целият следобед. През това време малкото момче до него обикаля площада, като на няколко пъти се връщаше с пълни шепи, чието съдържание изпразваше в ръцете на по-големия.
bTV се усъмни в тази поредица от странни действия и помоли от полицията да направят проверка. Заварихме мъжа с бебешка количка. Оказа се, че той се казва Икмет Хасан Исмаил, а децата около него са доведени от новата му съпруга.
След въпроса ни защо принуждава детето да проси, се оказа, че Икмет е лежал 4 пъти в затвора за кражби. А сега не работи, защото бил болен от туберкулоза. Майката на момчето пък била пенсионерка. По думите му малкият на ден му носи по 10-20 лв.. Той призна, че не смята това, което върши за редно, но не отказа да каже кога се изкарва най-много.
"Пари се изкарват след 20:00 ч. по заведенията, когато има чужденци, футбол. Тогава се изкарват и евро, и долари сме взимали и български пари. Например към миналия месец детето изкара към 150 лв.", обяснява Икмет.
Служителите на общинска полиция съставиха предупредителен документ, по силата на който семейството ще бъде проверено от детска педагогическа стая. Оттам заявиха, че започнало проучване, но за да се докаже вина, Икмет трябва да бъде уличен да подбужда доведения си син към просия още няколко пъти в продължение на поне три месеца.