
Нов тип пътешествия привлича все повече българи. Така нареченият "каучсърфинг" дава възможност да отидете в друг град или държава, като отседнете безплатно в дома на местен човек.
Близо 2 хиляди българи са регистрирани в сайта couchsurfing.оrg - в буквален превод "търсене на диван".
С регистрацията си показвате готовност да предоставите дома си на напълно непознати хора или пък да отседнете в техния дом за няколко дни. Бъдещите си домакини избирате по държава, град, интереси, ориентирате се и по препоръките на хора, които вече са гостували у тях.
Стефан и Деси от три години дават подслон на пътешественици, но самите те досега не са ходили в чужбина. Приели са над 50 души от Америка, Азия, Африка, Европа. Сега на гости са им две унгарки и една финландка. Казват, че няма особен ангажимент, защото не си длъжен да ги разхождаш, водиш на кръчма или гощаваш, няма предварителен сценарий, с всеки е различно, но резултатът винаги е един.
"Този тип общуване много ме обогатява, защото ми дава поглед върху гледните точки на хора от различните краища на света и по този начин - много по-реална представа как живеят хората", споделя Стефан Аджерев.
Необикновен човек е и настоящата им гостенка от Финландия - Нупу Нюкюри. Тя е в "каучсърфинг" от 4 години. Сама с раница на гърба е обиколила Източна Европа, Италия, Испания, Монголия и Китай.
"Ако отида в хотел, няма да се запозная с никого, а така гостувам в домовете на хората, запознавам се с приятелите им, добивам представа за начина им на живот, за културата и се сприятелявам със страшно много хора от цял свят", казва тя.
Две унгарки са на курс във Велико Търново, но за първи път решават да опитат каучсърфинг във Варна.
"Учихме руски, искахме да си упражним езика. България беше най-близката до Русия страна, в която мислехме, че се говори руски. Всъщност се оказа, че почти никой тук не знае руски, но пък прекарахме три прекрасни седмици. Бяхме на плаж за пръв път", заяви Ержебет Катои.
"Във Велико Търново спяхме в общежитие, но то беше празно. Не се запознахме с никого, а всъщност искахме да опознаем истински реални българи. Това се оказа най-добрият начин", каза пък Катлин Замброи.
Освен забележителности, чужденците се запознават и с българската кухня. Обикновено домакините правят нещо родно, а гостите - от своите храни. Обикновено се впечатляват от салатите, сиренето и баницата. Научават и български думи.