Свободните племена на туарегите в Мали заявиха готовността си да застанат на страната на Франция в конфликта с ислямистките формирования, които през лятото узурпираха властта от номадите в северната част на територията на западно-африканската държава, съобщава АФП.
„Готови сме да помогнем в борбата срещу тероризма”, е заявил пред агенцията Муса Аг Асарид, представител на Националното движение на освобождение на Азауад, които бяха основен двигател на бунта срещу властите в Бамако, започнал през 2011 г. и довел до установяването на ислямистки режим в северната част на Мали.
Международните наблюдатели припомнят, че в началото на 2012 г. към бунта на туарегите в Мали се присъединиха стотици въоръжени ислямисти, в по-голямата си част бивши лоялни на Муамар Кадафи бегълци от Либия.
В резултат на нестабилната ситуация в Бамако, туарегите провъзгласиха създаването на Независимата държава Азауад (бел. ред. - традиционното наименование на езика на берберите на региона в Западна Сахара, който обхваща част от териториите на Мали, Либия, Алжир и Мавритания). Франция отказа да признае правото на пустинните племена за самоопределяне.
По-рано днес бе съобщено, че въоръжените ислямски екстремисти в Мали са предприели офанзива и превзели град Диабали, разположен северно от столицата Бамако, в контролираната от правителство част от страната.
Министърът на отбраната на Франция Жан-Ив льо Дриан потвърди пред АФП, че „ситуацията на запад остава трудна” (бел. ред. - западната част на разделителната линия между северната част на Мали, контролирана от ислямистите и южната, под контрола на Бамако).
Въоръжените ислямски екстремисти са се оттеглили от източното направление, за да се концентрират върху западното, уточни френският военен министър, като потвърди, че Диабали е под контрола на ислямистите.
Град Диабали, разположен на около 400 км северно от столицата на Мали, е ключова военна база за подстъпите към контролираната от Бамако южна част от страната.