Съветът за сигурност на ООН гласува единодушно резолюцията за унищожаване на химическите оръжия на Сирия, при подкрепата на всички 15 страни членки.
На сесията в Ню Йорк 15-членният състав на Съвета за сигурност подкрепи споразумението, постигнато между Русия и Съединените щати по-рано в Женева.
Резолюцията слага край на задънената ситуация, в която ООН прекара две години и половина по отношение на размириците в Сирия, прераснали в гражданска война. Решаващият вот дойде, след като Организацията за забрана на химическите оръжия одобри обвързващ план-график за унищожаването на сирийския химически арсенал до средата на 2014 г.
Резолюцията задължава режима в Дамаск да се откаже от целия си химически арсенал и да осигури пълен достъп на инспекторите по химически оръжия на ООН. Документът предвижда и мерки по така наречената Глава Седма от устава на ООН, която разрешава военни действия срещу режима в Дамаск при неизпълнение на ангажиментите.
В приетата резолюция се съдържа призив към правителството на Башар Асад и сирийската опозиция да започнат диалог с цел политическо урегулиране на гражданския конфликт.
Външно военно вмешателство обаче ще бъде възможно само при спазване на условията на отделна резолюция, която евентуално ще бъде разгледана от Съвета за сигурност.
Международни реакции
Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун нарече гласуването на документа „първата обнадеждаваща новина за Сирия от дълго време насам". „Господин президент, почетни министри, уважаеми членове на Съвета, ваши превъзходителства. Историческата резолюция днес е първата обнадеждаваща новина за Сирия от много време насам”, заяви той.
По думите на руския външен министър Сергей Лавров, вотът затвърждава споразумението, постигнато между Русия и Съединените щати в Женева, че нарушенията на разпоредбите и употребата на химически оръжия ще бъдат разследвани от Съевта за сигурност на ООН.
„С мирни средства за първи път ще бъде елиминиран цял военен арсенал от химически оръжия на една страна - в този случай Сирия. Нашата цел също така е да държим отговорен режима на Башар Асад за ужасяващата атака с химически оръжия срещу цивилни граждани”, декларира държавният секретар на САЩ Джон Кери след гласуването.
Министърът на външните работи на Франция Лоран Фабиюс подчерта, че тази резолюция не бива само да бъде гласувана и приета, и призова тя да бъде приложена и на практика. „Франция ще следи за това”, увери той.
Пробивът в преговорите и приетата резолюция окуражиха международната общност да предприеме и втора стъпка - свикване на мирна конференция за туширане на насилието в Сирия - или така наречената „Женева 2”.
Засега режимът в Дамаск е готов да участва без предварителни уговорки, но от страната на опозицията все още има разногласия по параметрите на предстоящата среща. Въпреки това първият опит за мирна конференция може да бъде насрочен за средата на ноември.