От изменението на климата до загубата на видове и замърсяването - хората са сложили своя отпечатък върху Земята. Правят го със завидна упоритост и постоянство още от средата на XX век. Учените казва, че е започнала нова геоложка епоха, пише агенция AP.

Новата геоложка ера е наречена антропоцен – от гръцките термини за „човек“ и за „нов“. Учените уточняват, че тази епоха е започнала някъде между 1950 и 1954 г.

Въпреки че историческите маркери могат да бъдат свързани с въздействието от използването на изкопаемите горива, детонирането на ядрени оръжия и изхвърлянето на торове и пластмаси на сушата и във водата, учените предлагат малко по-различен поглед. Те използват за целта дълбоко езеро (Crawford Lake) в близост до Торонто, Канада.  

Снимка: bTV/Getty Images

„Съвсем ясно е, че мащабът на промяната е голям и е свързан човешкото въздействие“, казва геологът Колин Уотърс от университета в Лестър, който председателства работната група за изучаване на антропоцена.

На практика това поставя човешкото въздействие до това на метеорита, който се разби в Земята преди 66 милиона години, убивайки динозаврите и поставяйки началото на кайнозойската ера (т.нар. ера на бозайниците).

Въпреки че този метеорит е дал началото на цяла нова ера, работната група предполага, че хората са в основата само на нова епоха, която е много по-малък геоложки период от време.

Групата от учени има за цел да определи конкретна начална дата на антропоцена чрез измерване на нивата на плутоний на дъното на Crawford Lake.

Припомняме, че идеята за антропоцена беше предложена на научна конференция преди повече от 20 години от покойния химик Пол Круцен, който е носител на Нобелова награда. Екипи от учени обсъждаха въпроса още тогава и затова решиха да създадат работна група, която да проучи дали е необходимо и ако е така, кога започва новата епоха.

Снимка: bTV/Getty Images

Езерото в покрайнините на Торонто, което е дълбоко 29 метра и широко 24 000 квадратни метра, беше избрано пред 11 други места, защото годишните ефекти от човешката дейност върху почвата, атмосферата и промените в биологичните видове са ясно запазени в неговите седиментни слоеве. Това включва всичко - от ядрените отпадъци през замърсяването, което застрашава видовете, до постоянно повишаващите се температури.

„Забележително запазеният годишен запис на отлагания в езерото е наистина невероятен“, твърди президентът на Националната академия на науките на САЩ Марша Макнут. Според други учени антропоценът показва високомерието на човечеството.

„Надменно е поведението на хората - да си въобразяваме, че ние контролираме всичко“, казва бившият научен съветник на Белия дом на САЩ Джон Холдрен, който принципно не е съгласен с предложената начална дата. Според него новата епоха е започнала много по-рано. „Нашата сила да трансформираме околната среда далеч надхвърля разбирането ни за последствията и способността ни при определянето на курса на развитие“, твърди той.

Геолозите измерват времето в еони, ери, периоди и епохи. Научната работна група предлага антропоценската епоха да е след епохата на холоцена, която е започнала преди около 11 700 години, т.е. в края на ледниковия период.

Снимка: bTV/Getty Images

 

Причината учените да не обявят антропоцена за началото на по-голямо и по-важно измерване на времето, като например период или ера, е, че настоящият кватернерен период, започнал преди близо 2,6 млн. години, се основава на постоянен лед на полюсите на Земята, който все още съществува. Но след няколкостотин години, ако изменението на климата продължи и те изчезнат, може би това ще се промени.