Най-голямата 3D отпечатана сграда в Европа се строи в германски град Хайделберг. За това съобщава Ройтерс, която се позовава на нейния разработчик.

За построяването на сграда са били необходими само двама души, като техните задължения са били просто да наблюдават робота.

„Работата, която обикновено се извършва от десетки строителни работници, се извършва от гигантски робот, който натрупва един върху друг слой след слой бетон, придържайки се към мащаба на архитекта“, обяснява разработчикът Ханс-Йорг Краус.

Той пояснява, че сградата е 55 метра дълга, 11 метра широка и 9 метра висока. За отпечатването ѝ са необходимо само 140 работни часа.

„На по-късен етап е възможно да има само един човек на строителната площадка, който трябва само да следи нещо да не се обърка“, казва още Ханс-Йорг Краус.

В 3D отпечатаната сграда на площадката в Хайделберг ще се помещава компютърен сървър център.

Попитан дали това е бъдещето на строителния бизнес, Ханс-Йорг Краус изразява увереност, че 3D принтирането на сгради има светло бъдеще. Той обаче пояснява, че „в същото време не трябва да вярваме, че в бъдеще всичко ще бъде изградено чрез 3D принтиране“.

През 2015 г. холандски архитекти от DUS Architects използваха гигантски 3D принтер, за да построят прототип на къща в опит да проправят пътя към устойчиво, екологично бъдеще за строителството. Структурата на сградата в Амстердам използва пластмаса, която е базирана на растително масло.

Също през 2015 г. китайската фирма WinSun показа в индустриалния парк „Суджоу“ пететажна жилищна сграда и вила от 1100 квадратни метра, за които беше съобщено, че са отпечатани 3D с помощта на изцяло рециклирани материали.