Снегът се топи дори в най-северните точки на Гренландия. Причината е, че последните няколко дни бяха сред най-горещите, регистрирани някога в световен мащаб, пише германското издание „Шпигел“.
Рекордните градуси засегнаха не само сушата – като например южните части на САЩ, Китай и Северна Африка, а и повишиха температурата на морската повърхност - особено в северните райони на Атлантическия океан.
Според европейската климатична служба температурата на водната повърхност през юни е била по-висока със средно 0,91 градуса над средната за периода 1979-2023 г. Този месец е бил най-горещият в Северния Атлантик, откакто се води статистика.
Последствията от рекордните температури там се виждат на сателитните снимки от последните няколко дни. Те показват най-северните части на Гренландия. На изображенията, направени от спътниците на програмата „Коперник“, само в рамките на няколко дни (на 29 юни и на 3 юли), ясно се вижда загубата на снежна покривка.
Според екипа на програмата „Коперник“ причината за настоящите аномалии е промяната на климата, регистрирана дори в Арктика. Температурите там се повишават по-бързо от средните за света, което води до бързото топене на ледниците и до повишаване на морското равнище.
Стойностите от последните дни са исторически, твърдят от европейската климатична служба. Изследователите на климата обаче не се изненадани от това. Те са по-скоро притеснени, обобщава германското издание „Шпигел“.