Нашата страна или по-скоро нашата природа ни дава всякакви възможности за туризъм. Но да го пътуваш на велосипед е нещо по-различно.
„Да карам колело и да посещавам нови места е изключителна комбинация, защото е откъсване от ежедневието и опознаване на различни райони“, обяснява Гергана Николова, която работи в американска фира за алтернативен туризъм.
Интересното е, че велотуризмът се превръща в предпочитан начин да опознаеш дадено място и да се потопиш сред местната общност.
„Моите наблюдения са изцяло извън България и това е една изключителна тенденция в цял свят. Всъщност преди една година за първи път надмина пешеходния туризъм и се вижда огромна тенденция с навлизането на електрическите велосипеди, защото дават възможност на хора с различни възможности да преживеят усещането да са на две колела“, обяснява Гергана Николова.
За Борис Бегъмов, създател на „Дунав ултра“, да обикаляш с велосипед е кауза, която не е просто спорт, но и възможност всеки да може да съпреживее даденостите на нашата страна.
„Всъщност медала е за нашето участие на „Персина на колело“, което е част от „Дунав ултра“, което де факто е обиколка по брега на р. Дунав – от Видин до Дуранколак. Не е състезание. Идеята е да си прекара човек добре и да се рекламира тази чудесна част от България, която за жалост е малко изоставена“, категоричен е Теодор Атанасов.
„Това, че ми дава възможност да се запозная с нови хора и да разбера от тях, какво ги кара да дойдат например от София до тук, е голямо удоволствие. Хората, когато ни видят, искат да се снимат с нас. Идеята ни е да популяризираме дадени места“, отбелязва Цветослава Беева, която е полицай в Белене.
„Надявам се това да се разпространи и популяризира не само тук в Белене, но и по други места, защото ти предлагат гледка. Насищаш си погледа, насищаш си душата“, категорична е Цветослава Беева.
„Умората е факт. Аз за първи път съм тук, заслужава си и гласувам с всички крака и ръце. Хората трябва да дойдат и да видят и този край, колко е хубав и да си тестват възможностите, защото после удовлетворението е голямо“, споделя Теодор Атанасов.
„Това, което проучванията показват, е, че хората имат нужда да опознават нови места по различен начин, търсят да са физически активни и бидейки на колело може по-голямо пространство да посетиш“, твърди Гергана Николова.
Велотуризмът е сред най-чистите форми да присъстваш в природата, без да пречиш на местообитанията, но и да посещаваш и да оставаш на дадено място за да общуваш с местните хора.
„Посещаването с велосипед е изключително природосъобразно. Хем е по-бавно в сравнение с автомобила, хем местните хора са много любопитни към туристите на велосипед и се получава една много интересна спойка между велосипедиста и местните хора“, категорична е Гергана Николова.
„В момента сме в Белене, но това е една обща дестинация – Белене, Никопол и Свищов, и хората го приемат като едно място и си търсят различни развлечения в рамките на този район, а той предоставя големи възможности“, твърди Радослав Йорданов от Каяк клуб „Свищов“.
„Дунава има огромен потенциал не само за българи, но и за хора от чужбина. Това е все още неоползотворена възможност“, категоричен е Радослав Йорданов.
Първият ден започва много вкусно – рибена чорба, при това на брега на р. Дунава.
В името на развитието на велотуризма у нас са впрегнати и технологиите с безвъзмездни усилия в името на това, България да е видима туристическа дестинация.
„Всяко едно приложение и това, което разработваме в момента, силно спомага за популяризира на дадени теми и идеи по света. Всеки един участник е стимулиран да използва приложението под формата на селфита на дадена точка и така се създава съдържание“, споделя ИТ-специалистът Александър Илиев.
Нашите природни дадености са факт и за щастие не липсват и хора, които имат и своята общополезна кауза за да открием непознати за нас места у нас.
Рубриката „Да откриеш България“ се реализира съвместно между bTV и Министерството на туризма.