Нашето Черно море е даденост, която ни дава възможност не просто да съзерцаваме тази красива природна даденост, но и да се понесем по вълните, за да усетим неговата сила.

Имаме ветроходци, които са ни прославили по света, а да плаваш в Черно море е вълнуващо занимание.

„България е на море. Едно много хубаво море и не е лесно за плаване, каквото е Средиземно море. Изисква повече умения и може би смелост, но веднъж когато започваш да караш, реално може да караш навсякъде, защото условията тук наистина са по-предизвикателни, отколкото в други морета“, посочи Маргита Алексова, специалист по чисти води.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Няма средно положение. Или се отказваш, или продължаваш. След първото ми качване на регата и каране и една голяма буря си бях казала, че се отказвам и повече няма да се кача, но така се случи, че трябваше да остана. Когато ни хвана хубавото време и този набор от вятър и хубави условия, не се отказах“, подчерта тя.

„Бих казала на хората да не се отказват, а да се осмеляват. Това е нещо различно и интересно, което може би ще им хареса“, допълни Маргита Алексова.

Нашето Черно море ни дава чудесни възможности да излезем от зоната си на комфорт. Единственото, което може да направим, е да се възползваме и да го направим.

„Поне на мен и приятелите, с които плаваме, изключително много ни харесва. Дори и днес, когато излязохме от „марината” и вдигнахме ветрилата, идва само тишина. Ветрилата, вятърът и вълните се чуват – това е изключително спокойствие и тук около Созопол, и по Черно море е много хубаво. От тази година решихме, че е добре да дойдем с лодката в България и да участваме в регати тук. Все повече лодки идват и участват тук“, посочи Станимир Костов, управител на IT фирма.

Да надникнеш под повърхността, е не по-малко вълнуващо, защото Черно море ни дава собствена красота и биоразнообразие.

„Ако уцелиш хубаво време, може да направиш много хубав дайв с възможност да направиш много хубави снимки. В Черно море съм виждал толкова морски кончета, където никога не съм виждал. В Черно море съм виждал 43 морски кончета за едно гмуркане“, каза Павел Самарин, водолазен инструктор.

„Главната задача на нашето сдружение „Приятели на морето“-Бургас е да развием водолазния спорт в България и да привлечем повече хора. Да им покажем, че това е възможно. Черно море е доста интересно заради потъналите кораби. В този район около нас има на няколко мили два естествено потопени кораба и един от корабокрушение. Липсва тази атракция. Всички знаем Йордания, където например е направен подводен музей и това е потенциал за нашето Черно море. Да създадем няколко подводни музея“, каза още той.

„Има едно твърдение, че Черно море не е красиво, понеже е мътно, понеже е бурно, но когато влязат хората под водата виждат тази красота, виждат я с очите си и променят мнението си. И имам съвет - който не го е направил, да го направи и да влезе“, категоричен е водолазният инструктор Найден Недев.

„Мога да кажа, че това е една споделена емоция с хората, които се гмуркат за първи път. С начинаещи водолази ми е най-голямата тръпка, понеже е първа стъпка. Това е като с едно дете. Това е едно изключително богатство и ако не го пазим и съхраним ние, никой друг няма да го направи“, добави той.

Всъщност ние сме истински късметлии, че имаме Черно море. То може да е особено, но е истински красиво, а под вода има изключително разнообразие. Това, което ние трябва да правим да го пазим чисто, защото то е нашето Черно море.

Рубриката „Да откриеш България“ се реализира съвместно между bTV и Министерството на туризма.