България е най-големият производител и износител на розово масло в света. Освен чисто икономически ползи производството му привлича и много туристи.

Ако у нас има място, което през май да ухае по един неповторим начин, това е Долината на розите. Именно там се отглеждат розите и се произвежда розовото масло, наричано още течното злато на България.

„Голяма част от етеричните масла се произвеждат чрез дестилиране – варят се розовите листенца или с вода, или с вода и пара, или само с пара. Макар да правим подобрения, същността на производството не се е променила през годините“, обяснява Костадин Джатев, който е собственик на розоварна.

Абсолютно вярно е, че България е известна не просто със своите рози, но и с розовото си масло. Работата в розоварната е много приятна, защото българските рози ухаят великолепно.

Всъщност по време на едно такова производство тече усилена работа, защото за добиването на 1 кг розово масло са нужни между 3 и 4 тона розов цвят или около 1 600 000 розови листа.

„В момента сме в розова кампания и реално от 6 часа сутринта до малко след полунощ аз работя. Колегите са на смени, но аз съм там постоянно“, споделя Костадин Джатев.

Снимка: bTV

Пояснява, че този бизнес е много свързан с природата, с климата. Какво ще даде растението – това зависи от времето.

Всъщност, когато розите влизат в казана, те минават през първичен дестилат. След това се получава т.нар. вторичен дестилат и се стига до извличането на розовото масло. Това става във флорентинския съд.

Снимка: bTV

„Тук става самото отделяне на розовото масло и водата. Всеки път, когато вадим маслото, се чудим колко ще излезе. Защото това е природен продукт. Всяка една година, всяко едно вадене е различно“, категоричен е Костадин Джатев.

От думите му става ясно, че има клиенти, които държат розовото масло да е направено в медни съдове. Според тях така цвета му е по-кехлибарен или ароматен.

Снимка: bTV

Отглеждането на рози и добиване на розово масло не е просто едно рутинно занимание, дори и само заради символичното им значение за България.

Розовото масло и розите като цяло са българската визитка пред света. Ето защо много хора в Розовата долина са на мнение, че е техен дълг да опазят и да продължат тази традиция.