Изборите са конституционно право на българските граждани и ще бъдат проведени така, както са планирани. Това обяви премиерът Стефан Янев в отговор на въпроси на граждани за развитието на COVID пандемията у нас и мерките за овладяването ѝ.

От думите му не стана ясно дали и под каква форма може да се стигне до локдаун, но той подчерта, че целта е да не се прибягва до подобни рестрикции и като стъпка в тази посока са зелените сертификати, чрез които се разширява мащабът на тестването и се ограничава достъпът до обществени места там, където заразяването е улеснено.

„Първите информации, които имаме, са, че този пик на заболеваемостта е в процес на овладяване, надявам се в следващите дни това да се потвърди. Има много по-голям обем тествани на ежедневна база – 50-60 хиляди, което дава много по-добра представа как се развива болестта“, обясни Янев.

Според него към момента 10-те хиляди COVID легла са достатъчни, но в следващите 10 дни ще се направи нужното за между 60 и 100 допълнителни интензивни легла за най-тежките случаи в страната. Той заяви, че по-голям проблем е човешкият капитал в здравната система заради изключителното претоварване на работещите в болниците.

За зеления сертификат

Той беше категоричен, че зеленият сертификат не идва след натиск отвън: „Това е световна практика, прилага се в почти всички страни в Европа и в много страни по света като начин за ограничаване на това заболяване“.

Премиерът отбеляза, че няма задължителна ваксинация, но 7-те милиарда поставени ваксини по света би трябвало да дадат по-голяма увереност на хората. В същото време, той определи като „взаимоотношения, които биха станали предмет на Главна инспекция по труда“ случаите, в които работодател изисква от служителите си да бъдат ваксинирани.

В отговор на въпрос Стефан Янев посочи, че медицински специалисти под егидата на МЗ имат експертни срещи по темата за признаването на тестовете за антитела след коронавирус, като надеждата му е до средата на другата седмица да има окончателно решение може ли и те да бъдат основание за зеления сертификат. По думите му важен въпрос е еднозначното медицинско признаване на това изследване.

Какво ще се случва с децата

„Алтернативата на присъственото обучение, т.нар онлайн обучение, не е най-добрият начин за на първо място чисто научната част – начина за справяне с преподавания материал и, на второ място, за социализиращата функция на малката клетка общество – клас или училище“, призна министър-председателят.

Затова и се работи по възможностите за щадящо тестване на учениците. Утре ще бъдат отворени офертите за покупка, като „след 10-ина дни децата ще могат да се върнат в класните стаи“, предполага Янев. По думите му всичко зависи от окончателните договори, времето за доставка, обучението за боравене с тестовете и други организационни въпроси.

„Родителите ще имат право на избор – тези родители, които не харесват тези тестове, които правителството успее да достави, имат право да оставят децата си на онлайн обучение“, подчерта министър-председателят.

Помощ в навечерието на зимата

Инфлацията до края на годината се очаква да е в рамките на 4,5%, което е съотносимо с общоевропейското ниво, като тя е резултат и от възстановяването на икономиката, но служебното правителство се е ангажирало с ред мерки в подкрепа на уязвимите граждани и на фирмите, стана ясно от думите на премиера.

Вече са изплатени повечето помощи за отопление от по над 530 лв. на семейство, така че тези, които правят заявка за гориво, могат да го направят, за октомври и ноември е осигурена помощ за фирмите на свободния пазар на ток, която е по-голяма за тези, които нямат избран доставчик и плащат по-скъпо. Според Янев през декември ще има работещ парламент, който може да реши как да продължи да подкрепя бизнеса по линия на електроенергията.

На студено междувременно няма да останат жителите на столицата въпреки проблемите с местната „Топлофикация“. „Проблемът е много сериозен, защото „Топлофикация – София“ от години трупа дългове към държавата чрез БЕХ. На практика БЕХ е придобил „Топлофикация“, което предполага подобен тип решения – държавата да придобие общинското предприятие с цел да го оздрави“, коментира Стефан Янев.

Според него проблемът е в управлението на дружеството, защото аналозите му в страната нямат подобна задлъжнялост.