Няма да има министър, който да отговаря за организацията на изборите след отказването на Красимира Медарова. Новината съобщи за bTV служебният премиер професор Георги Близнашки. По думите му той и неговият екип се наемат с отговорността да организират вота на есен.

Според премиера за нормалното произвеждане на изборите е необходима добра координация на администрацията и на връзките с гражданското общество. „Надявам се, че няма да допуснем никакви изненади”, каза Близнашки в интервю за БНТ, което ще бъде излъчено по-късно днес.

"Откликнахме на обществените критики, състоятелни или не, но в създалата се обстановка преценихме да не се създава подобна длъжност", коментира премиерът кандидатурата на Медарова.

Не сме се отказали от провеждането на референдум за изборните правила”, каза още министър-председателят. Той допълнил, че референдумът вече можеше да се е състоял при наличие на добра воля. По думите му най-важното сега е да има нормална обстановка в страната.

"Служебното правителство не участва в изборите, то ще създаде нормална обстановка за тяхното провеждане. Никакви "Костинбродски афери" няма да допуснем", заяви служебният премиер, цитиран от пресцентъра си.

Регионалният министър и икономически вицепремиер Екатерина Захариева, в чиито ръце са списъците с избирателите, също определи развръзката като положителна: "Какъв по-голям ангажимент от това премиерът да се занимава с негови съветници. Това показва и решението на премиера да поеме организацията, че това наистина е важен въпрос за служебния кабинет".

Според бившия зам.-председател на ЦИК проф. Михаил Константинов, такъв министър може да е от полза само, ако му се поставят дългосрочни задачи, а не работа на парче за 2 месеца.

"Изчистване на прословутите мъртви души, което няма как да стане без санкция на парламента. Следователно министърът нищо не може да направи", коментира той.

Кандидатурата "Медарова"

В неделя стана ясно, че предложената за поста Медарова е помолила президента Росен Плевнелиев да бъде спряна процедурата по назначаването й в служебното правителство като министър, пряко отговорен за провеждането на предсрочните парламентарни избори. Като причина тя посочи публичния отзвук, предизвикан от кандидатурата й.

Красимира Медарова е съдия в Софийски апелативен съд. Преди това, от април 2011 г. до март 2014 г. тя беше председател на ЦИК от квотата на ГЕРБ. По време на президентските избори тя беше критикувана за това, че не е реагирала адекватно на информациите за манипулиране на вота и броенето на бюлетините.

Съпругът на Медарова пък е свързан с обществената поръчка на МВР за нови лични документи с биометрични данни, която се оказа със завишени цени.

Срещу назначаването на Медарова в служебното правителство се обявиха БСП, АБВ, ВМРО, ББЦ, НФСБ и Реформаторския блок. С позиция излезе и „Протестна мрежа”.

По-рано Институтът за дясна политика, който се опитва да сближи политиките на ГЕРБ и РБ, също призова Плевнелиев да избере друг за служебен изборен министър.

Трябваше ли да има служебен министър за изборите?

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация