Красимира Медарова е помолила президента Росен Плевнелиев да бъде спряна процедурата по назначаването й в служебното правителство като министър, пряко отговорен за провеждането на предсрочните парламентарни избори, съобщи БТА, като се позова на нейно писмо до медиите.
„Публичният отзвук, който наблюдавам през последните два дни ме убеди, че заемането на поста е възможно да донесе негативи на служебното правителство и най-вече да хвърли съмнение върху честността на предстоящите парламентарни избори”, посочва Медарова.
В същото време, тя обяснява, че е приела поканата на държавния глава, защото уважава институциите и законите и вярва, че „когато Президентът на твоята държава те номинира за каквато и да е дейност в полза на същата тази държава, просто няма място за отказ”.
"Ясно съзнавам, че това мое решение ще предизвика известни административни трудности, но при така създалата се ситуация, участието ми в служебния кабинет няма да донесе очакваните ползи", посочва Медарова.
Тя заявява, че не се срамува от работата си като председател на ЦИК в последните години и се гордее, че именно тогава е било поставено началото на диалога и взаимодействието между ЦИК и представителите на неправителствените организации.
Задкулисието погодило номер на Близнашки
Ние сме чувствителни към вълненията на българското общество, така че ще се съобразим с критиките, които се отправят.
Това каза служебният премиер Георги Близнашки пред журналисти по повод това дали е изненадан от отказа на Медарова да приеме поста на министър, отговарящ за изборите, предаде БГНЕС.
Трябва да си даваме сметка, че всички опитни хора, които разбират от избори все пак вече са били някъде - било в ЦИК или в други форми на участие, добави Близнашки.
'Сама по себе си кандидатурата на Красимира Медарова не е лоша, тя е утвърден специалист и не се справи зле с изборите, но когато задкулисието реши да ти скрои номер, трудно се овладява положението", коментира конституционалистът.
В отговор на въпрос дали е обсъдил името на Емилия Друмева, чието име се спряга да поеме поста министър на изборите, Близнашки каза, че името й не е опция, която се обсъжда за министър, отговарящ за изборите.
"Тя не е предлагана за този пост. Тя ще бъде при мен в политическия кабинет, но няма да играе официална роля. В политическия кабинет тя ще има отговорности, свързани с евентуални промени в законодателството, тъй като стана дума, че трябва да се променят Законът за прякото участие на гражданите в изборите, Изборният кодекс и редица други неща. В приоритетите ни са формирани редица цели", коментира той.
"Самият аз съм узрял за една голяма конституционна реформа, така ще се започне да се мисли по-отдалече за тези въпроси. Друмева е голям професионалист и има с какво да допринесе", заяви Близнашки.
Запитан дали, въобще ще има министър за изборите, Близнашки каза, че до края на деня този въпрос ще се реши и все пак каза, че не е изключено да няма министър, който да отговаря за изборния процес.
"Ако така остро се реагира на всяка кандидатура, която се предлага ще запазим старото положение. Не е имало министър досега, имам чувството, че който и да се предложи реакцията ще бъде еднотипна. Все още решението не е взето, до края на деня има време", добави служебният премиер.
Коя беше тя?
Красимира Медарова е съдия в Софийски апелативен съд.
Преди това, от април 2011 г. до март 2014 г. тя беше председател на ЦИК от квотата на ГЕРБ. По време на президентските избори тя беше критикувана за това, че не е реагирала адекватно на информациите за манипулиране на вота и броенето на бюлетините.
Съпругът на Медарова пък е свързан с обществената поръчка на МВР за нови лични документи с биометрични
данни, която се оказа със завишени цени.
Срещу назначаването на Медарова в служебното правителство се обявиха БСП, АБВ, ВМРО, ББЦ, НФСБ и Реформаторския блок. С позиция излезе и „Протестна мрежа”.
По-рано днес Институтът за дясна политика, който се опитва да сближи политиките на ГЕРБ и РБ, също призова Плевнелиев да избере друг за служебен изборен министър.