Серия катастрофи с пияни и дрогирани шофьори белязаха 2022 г. Те погубиха човешки животи и повдигнаха сериозни съмнения за полицейски чадъри и бягство от правосъдието.

Безпрецедентно, във войната с каналджиите и в опит да се опази границата ни загубихме и трима български полицаи.

Снимка: bTV

Мигрантската криза

Групи мигранти, които минават през оградата, гонки из цялата страна и трима убити полицаи - тежката равносметка за България през 2022 г.

Рано сутринта на 25 август в Бургас двама униформени - Атанас Градев и Йордан Илиев - губят живота си, докато опитват да спрат автобус, пълен с мигранти.

Държавата обяви война на каналджиите. Последва оставка и проверка, според която 16 служители на МВР са извършили нарушения, довели до фаталната катастрофа. Но войната продължи.

7 ноември, малко след 20:30 ч. Петър Бъчваров и колегата му са на дежурство по границата. Виждат дупка в оградата. Слизат от служебния джип и следва стрелба. Бъчваров загива още с първия изстрел.

Така влязохме в серия преследвания и инциденти с пострадали мигранти и полицаи.

Съмнения за „чадър“

И докато държавата се гонеше с каналджиите, друг случай прикова общественото внимание - този с Васил Михайлов – син на прокурор от Перник. Семейството на една от жертвите - футболен треньор, дава гласност на случая и провокира разследването на властите. След 5 месеца в ареста заради побой, 18-годишният обвиняем е пуснат под домашен арест. Записи от камери, с които bTV разполага, показват как още в първите минути след освобождаването си той нарушава мярката за неотклонение.

Бащата на Васил Михайлов беше разпитан, а обвинител номер 1 го призова и за оставка. Такава обаче не беше дадена. 10 дни след разкритията на bTV – прокурорският син се върна окончателно в ареста.

Гражданска реакция провокираха и няколко тежки катастрофи с дрогирани и пияни шофьори. 

Снимка: bTV

 

Вечерта на 5 юли 2022 година мощен джип помита две момичета - на 21 и 26 години - на булевард Черни връх. И двете загиват. Шофьорът – Георги Семерджиев, бяга. 12 часа по-късно униформените го задържат в дома му.

Пред съда бившият футболист ще отговаря за 5 обвинения. Сред тях – шофиране с фалшива шофьорска книжка и причиняване на смърт по непредпазливост във фаталната вечер на 5 юли, когато две момичета никога повече не се прибират вкъщи.

Близките на обвиняемия Семерджиев го защитават, но не го оневиняват. През годините Семерджиев успява да се измъкне от униформени и правосъдие. На фаталния 5 юли също получава помощ, казват разследващите - полицайката Симона Радева му съдейства да се прибере у дома, което ѝ носи дисциплинарно уволнение. Проверката за полицейски чадър уличава още над 40 служители на реда, подпомагали Семерджиев. Следват и рокади - вътрешният министър смени шефовете на 7 от 9-те районни управления в столицата заради недостатъчен контрол над подчинените си.

Съмнения за покровителство от униформени и при друг скандален инцидент. Рано сутринта на 25 септември 36-годишният Димитър Любенов помита кола на Околовръстното шосе в София. В ударения автомобил е френско семейство, което се прибира след почивка у нас.

Мъжът загива. 62-годишната му жена е с опасност за живота. Любенов има 29 фиша за превишена скорост. В момента на катастрофата е шофирал със 195 километра в час.  

Двама полицаи от столичното 6 районно управление са заснети от камери да карат с над 100 километра в час след автомобила на Димитър Любенов. Съмненията са, че патрулката на Любка Гечева и Георги Малински съпровожда спортния автомобил на обвиняемия.

Катастрофите с дрогирани водачи провокираха масово тестване - както на шофьори на пътя, така и на служители на МВР.