Липса на държавност, неефективна полиция – това повдига дебатът за либерализиране на режима за притежание на оръжие в България. Около това становище се обединиха гостите в „Тази сутрин” - в два последователни разговора по темата.

Журналистът Виза Недялкова подчерта, че щом в обществото се говори за нужда от самозащита, „значи нямаме защита”. „Трябва да дискутираме за ефективността на полицията, а не дали да се въоръжаваме. У нас има най-много полиция на глава от населението в Европа, а едва 22 000 от служителите на МВР са по улиците - повечето седят по бюрата, няма ефективна работа”, изказва мнение тя.

По думите на Недялкова в България към момента не може да се иска либерализиране на оръжейния режим, тъй като и без това количеството на притежаването от населението оръжие е огромно.

„Всеки военен се пенсионира с пистолет, включително и шофьорите по поделение. След това – имаме действащи 40 000 полицаи, 120 000 охранители, 230 хиляди души в ловно-рибарския съюз, купища преправени на бойни пушки, а за 15 лева може да се купи и въздушна пушка от Илиянци, което вече е обичаен подарък за малки момчета”, добавя журналистката.

С мнението й изрази съгласие Боян Расате – лидер на движение „Гвардия”, който смята, че огнестрелните оръжия трябва да са достъпни за всеки, доказано годен за притежанието и използването им.

„В САЩ държат да имат оръжия, защото това е основно право на свободния човек. Другата причина е, че властите разчитат на населението на съдейства на полицията при залавянето на престъпниците. А тук излиза, че българинът не е достатъчно зрял да се самоотбранява, но е достатъчно зрял да избира управници на всеки 4 години. Най-много оръжие сред населението има при полицаите, но има такива от тях, които злоупотребяват с него. По тази логика – да изземем оръжието на полицаите, да ходят само с палки”, обясни гледната си точка Расате.

И Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията подчерта, че „огромният проблем на страната е неефективността на полицията”. Според него около 600 000 годишно са престъпленията у нас, като едва половината отиват към полицията. Оттам пък се регистрирали половината от тях, които отиват към прокуратурата, откъдето също се прилага поредната „цедка”.

Така експертът обясни големия брой на прекратени по давност дела (400 000 само за кражби), а оттам и недоверието на обществото към правоохранителните органи и нуждата му да се въоръжи за самозащита.

„Към 3000 са регистрираните грабежи годишно, а реално са 10 000, т.е. двама от трима не подават сигнали. От друга страна тези 10 000 кражби се извършват от около 200 престъпници, които обаче не се спират окончателно от властите – умишлено. Средно по 9 месеца лежат в затвора престъпниците – за да могат да излязат и пак да си „заработят” хонорара, с който отново да платят на адвокатите. А и 12 000 зад решетките трябва да се хранят, това са големи разходи за държавата”, подчерта Безлов.