Критично високият процент на заразените медици е заради пропуски при използването на лични предпазни средства и пресичането на потоци, смятат от Националния оперативен щаб. Те вече са общо 29 души.
"Тези хора работят освен в лечебното заведение, и в ЦСМП, и в доболничната помощ, тоест има кръстосване на движението", обясни д-р Данчо Пенчев, директор на РЗИ – София.
Според д-р Ивета Найденова, прокурист на МБАЛ-Видин, навсякъде в провинцията всички работят и в болници, и в доболничната помощ.
Така работи и д-р Емил Лилов, който е педиатър, но помага на колегите си от Спешния център. "При сегашната ситуация, при която оредяват редиците…Ние даваме инцидентно, а тези хора са всеки ден", казва д-р Емил Лилов.
Най-голямото затруднение за медиците е рентгеновото изследване, което до момента не можеше да се извършва на място. Пресичането на потоци между стационара и отделението, обособено за лечение на ковид болни, ще бъде предотвратено с подвижен рентгенов апарат.
Заразеният медицински персонал е над 50% от общо заболелите във видинско.
"Най-напред се появяват положителните проби на колегите от нервно отделение, след което и там двама пациенти", обясни д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ – Видин. Сред пробите на завърналите се хора от чужбина, няма положителни.