Лошите кредити у нас продължават да се увеличават. Засега обаче от банките казват, че ситуацията е под контрол. Доколко овладяват бюджета си крайните потребители и трябва ли да се притесняваме, ако имаме кредит – това провери Вяра Андреева.

Лошите кредити вече достигнаха близо 2,5 млрд. лева или малко над 5% от всички банкови заеми. Само за месец ръстът на необслужваните кредити е повече от 8%. Според банкерите обаче увеличението е очаквано.

"Това е цифра, която, примерно, е подобна на тази, която има в Полша, в Унгария, в Хърватска. Значително по-ниска е от колкото в Румъния, където лошите кредити са двуцифрени - там са 14-16% и т.н.", обяснява банкерът Левон Хампарцумян. 

За сравнение - в най-тежкия за съвременната ни банкова система момент от 96-97 година лошите кредити бяха над 20%. В момента сме далече от тази цифра. Засега, най-грубо казано, всеки 20-ти потребител на кредит има затруднения с плащането.

Попитахме хората как се справят с плащанията си и кои са най-големите им притеснения:

"Ами не е голяма вноската и се справям, за сега".

"Много хора ще останат без работа и за тях е страшно".

"Няма сериозни повишения на лихвения процент от страна на банката. За сега е поносимо. Ако се запази така, добре".

Дори при първото ви съмнение, че ще се затрудните с плащането на кредита си, обсъдете възможностите си с банката. Това е съветът на специалистите.

"Предоговаряне на кредита, преструктуриране, облекчаване на вноските, капитализиране на лихвата, което означава известно време да не плащате лихва, но това се натрупва към главницата, тоест да изместите тежестта на плащане към следващи години", обяснява Хампарцумян. 

Трябва да се знае обаче, че обикновено всяко предоговаряне е свързано с увеличен разход за клиента.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето