Има много скрити нарушения в програма САПАРД, които тепърва ще излизат наяве. Това заяви тази сутрин пред bTV председателя на комисията по земеделия в Народното събрание Пламен Моллов.
Според него, проблемът не е точно в администрацията, а по-скоро в липсата на респект за нарушителите на тези правилата за управлението на еврофондовете. Земеделските производители са прави в протеста си, каза още Пламен Моллов.
Системата, която усвоява еврофондовете, изисква корекция, прозрачност и възможности за обществен контрол. Ние от НДСВ сме притеснени от забавянето на скоростта, с която правителството създава възможности потенциалните бенефициенти да участват в разпределянето на евросредствата, допълни Моллов.
Смяната на политически лица едва ли ще доведе до ускоряване на действията на правителството. Необходимо е кабинетът да предприеме радикални действия, така че администрацията да се реформира и смятам, че НДСВ е гарант за тази ускорена политика на действия, която да реформира системата, допълни той.
Според Моллов министрите, чиито ресори са засегнати, не трябва да излизат в отпуск и трябва да работят много за промяна на ситуацията.
Председателят на парламентарната група на НДСВ каза още, че нямаме време да се оправдаваме. НДСВ е коректен партньор в рамките на управлението и ние ще очакваме да видим реалните стъпки на кабинета.
Националните ни интереси са над партийните и основната цел на НДСВ е да не се забави темпът на модернизация и европеизация на страната. Ние трябва да имаме европейско поведение, ако искаме да имаме подкрепата от страна на Европейския съюз в модернизирането на страната, допълни още Моллов.
Той бе категоричен, че министрите са тези, които носят голямата и персонална отговорност и в момента Брюксел ни съветва да има независимост на оперативните програми и независим контрол.
Разликата между нас и опозицията е в това, че можем да посочим и слабостите, и добрите страни на управлението и не се притесняваме да казваме нашите недостатъци. Никой в рамките на коалицията не се опитва да компенсира слабостите на опозицията, заяви от своя страна Ангел Найденов, председател на ПГ на Коалиция за България.
Оперативните програми са били одобрени в края на 2007 година и реално в момента се усвояват авансови плащания и фактически реалното реализиране на оперативните програми ще започне от февруари догодина. Според Найденов всички тези факти правят твърденията на опозицията несъстоятелни.
Той каза още, че нещата са структурирани и не става дума за концентрация на власт, а на отговорности и министрите нямат пряката отговорност към разплащателните агенции, в които има проблеми. ГЕРБ има полза от това да има предсрочни парламентарни избори, но не мисля, че президентът ще приеме идеите на ГЕРБ, допълни Найденов.