Промени може да има, но само ако анализът ги налага, не смятам да ги правя, за да угодя на нечии очаквания, е позицията на премиера.
"Монитор" обаче прогнозира от първа страница "Чистка във властта след евродоклада". Според изданието имало таен план с мерки за повишаване на ефективността при усвояването средствата от еврофондовете, който предвижда такава "чистка". Другите точки в плана били законодателни промени и организационни изменения в системата за усвояване на европарите. "Членството на България в ЕС не е провал", категоричен е пред "Монитор" евродепутатът от левицата Кристиан Вигенин.
България е на път да се справи с проблемите си - вярно, по-бавно отколкото комисията и българските граждани очакваха, но страната е на прав път, е неговата оценка. "24 часа" публикува в рубриката "Анализи" мнения на социолози от т.нар. социологически щаб на изданието с обобщено заглавие "Докладът - между надеждата и страховете".
"Лицемерно е да виним само политиците", отбелязва Кънчо Стойчев от "Галъп интернешънъл".Нашата нация е излъчила политиците, които ни управляват и те са това, което нацията ни в момента може да излъчи, посочва той. При никакви обстоятелства не бива да напускаме ЕС, категоричен е той. Такова е мнението и на Мира Янова /МБМД/, която определя такава идея като катастрофа. Васил Тончев от "Сова Харис" също смята такава теза като нелепа. За евентуални оставки той прогнозира, че ако има такива, те ще са на по-ниско ниво от министри. "Оставките са технологичен проблем", е мнението на Румяна Бъчварова от "Маркет линкс". Трябва да има ясен политически знак за това, че нещо съществено ще се промени в управлението, смята тя. Юрий Асланов от "Афис" дори не вижда основание за оставки.
Като "Глътка студена европейска вода" определя "Пари" евродоклада. Брюксел ни остави без пари и без две изпълнителни агенции, над малко 500 млн. евро от фондовете са замразени, отново ще спасяваме положение с екшън планове - така вестникът обобщава ситуацията.
"Последна милост от Брюксел" вижда в евродоклада "Стандарт". Заключенията в доклада са достатъчно безпощадни, а единствената добра новина се крие в отсрочката - София има шанс да си върне достъпа до парите на ЕС в момента, в който затегне дисциплината, коментира вестникът.
***
"Вдигаме оборотите и удряме босовете", е озаглавено друго интервю на Велчев в "Стандарт". Една от препоръките в доклада е за създаване на специализирано звено в прокуратурата, което да бъде подпомогнато от експерти от ДАНС и други органи и да се концентрира върху тежката престъпност, посочва Велчев. Тази препоръка е добра и ние вече я обсъдихме с вътрешния министър и председателя на ДАНС, допълва той. Този път няма да обявим кои прокурори ще работят в това звено, нито какви ще бъдат приоритетите на работата му и ще се стараем да не допускаме изтичане на информация, казва главният прокурор.
***
"Ако премиерът има проблем, то не е с НДСВ", заявява пред "Сега" заместник-председателят на НДСВ Милен Велчев. Според НДСВ констатациите на места в доклада са тежки, значението на доклада е изключително сериозно, но критиките са доброжелателни по своя характер. По повод вота на недоверие Велчев коментира, че според него не би било уместно един доклад, макар и критичен, да води до края на един управленски мандат.
***
"Бойко, що ти трябваше да си десен?", е озаглавен анализ в приложението "Наблюдател" на "Сега". Бойко Борисов започна да пати от тясната дреха, която сам си навлече, коментира авторът и дава пример, че отношението на Борисов към Първанов не приляга на десен политик.
***
"Ще си сътрудничим с ГЕРБ и "Атака", обявява пред "Класа" Емил Василев, член на ръководството на "Ред, законност и справедливост". Трите формации са единствените, които не са криминализирани, пък и са единствените в парламента, които не са участвали пряко в изпълнителната власт, обяснява той.
***
Окончателното споразумение между ръководството на "Кремиковци" АД и "Ворскла Стийл" е било подписано вчера, съобщават днешните вестници. Споразумението предвижда до 48 часа да започне изпълнението на договора за работа на ишлеме на металургичния комбинат.
***
Пет топлофикационни дружества могат да останат без природен газ за предстоящия отоплителен сезон, ако не си платят навреме дълговете към "Булгаргаз", пишат изданията. Ръководството на "Булгаргаз" е информирало писмено топлофикациите в София, Плевен, Шумен, Бургас и Враца за сроковете, в които трябва да си платят.
