"България направи рискован опит да смекчи критиките на Брюксел, като разедини комисарите при гласуването на доклада за напредъка на държавата в правосъдието и вътрешен ред", пише "Сега".

"Документите на ЕК се приемат с просто мнозинство, което ние не можем да постигнем, за да блокираме доклада. Но можем поне да покажем, че критиките са пресилени, като попречим на консенсуса, който обикновено е свидетелство за качество на документите.

Надяваме се поне 7-10 комисари от 27 да поискат промяна на най-острите оценки", казал пред "Сега" висш дипломат, пожелал анонимност.  "Коалицията се стяга за окопна война", е челното заглавие на "Дневник". Какъв отговор трябва да даде София на Брюксел - това ще обсъждат Сергей Станишев, Ахмед Доган и Симеон Сакскобургготски на среща в близките дни, съобщава изданието.

Очакванията в мнозинството са, че коалиционните партньори ще препоръчат на премиера да направи смени в правителството. "Брюксел ни даде две захарчета", продължава темата от първа страница "Стандарт". Две захарчета ни даде Брюксел в последния момент, за да преглътнем по-лесно горчилката от жестоките критики и спрените пари, коментира изданието.

Комисарите записали късно снощи в доклада за България специална похвала за затварянето на безмитните магазини. Другата "червена точка" била, че самолетите ни вече ще могат да летят свободно над Европа. България губи 610 млн. евро, секирата остава в окончателния доклад, съобщили за "Стандарт" източници от Брюксел. Вестникът е потърсил и коментари на социолозите Юрий Асланов и Цветозар Томов.

"ЕС наказва 16 страни, само ние драматизираме", е мнението на Асланов. На Германия и на Гърция например са им спрени ужасно много пари, става въпрос за затягане на положението в целия ЕС, но нещата в България се приемат по-драматично, защото сетивата са по-изострени на база
на вътрешната обстановка, смята Асланов.

Друго е мнението на Цветозар Томов - според него евродокладът показва безпомощността на властта у нас да се справи с корупцията, злоупотребата с власт на горните етажи, както и  връзките между сенчестия бизнес и държавни кръгове. "Трябва ни бърз ремонт на кабинета", е озаглавено интервю в "Стандарт" с Янко Янков, депутат от ДПС. Безспорно всеки министър ще получи политическата си оценка и ако тя е негативна, пътят е ясен, отбелязва той. Янков определя действията на опозицията като непоследователни и объркани.

"Европа си решава проблеми на наш гръб", твърди пред "Стандарт" Антон Кутев, секретар на ИБ на БСП. Европа върви към затягане на дисциплината, включително финансовата, отбелязва той. Когато ЕП принуждава комисията да вкара по-строги мерки във финансовата дисциплина, напълно ясно е, че това първо ще стане при новите страни-членки България и Румъния, допълва Кутев. "Докажете ми, че е имало управление с по-малко кражби!, настоява пред "24 часа" секретарят на ИБ на БСП Ивелин Николов.

Според него се вдига шум около кражбите именно защото това е първото управление, което се е захванало да решава този проблем. Николов смята, че продължава да има чиновници, които гледат само собствената си облага и не се интересуват кой е в правителството. В България в последните 3 г. почти няма промяна в апарата на държавните служители  и може би там е въпросът, допуска той.

"Правим нова структура за борба с престъпността", е челното заглавие на "Класа". До есента да се създаде нова специализирана структура за разследване на организираната престъпност, е предложил главният прокурор Борис Велчев по време на кръгла маса за новия Наказателно-процесуален кодекс.

***

"Амнистия за Митьо Очите? Не - дори с новия закон", казва пред "24 часа" директорът на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието Петър Василев. Той обяснява, че Димитър Желязков, по-известен като Митьо Очите, не отговаря на нито един от  критериите за амнистия, заложени в проектозакона, въпреки че името му се използва като антиреклама на проекта. Василев разяснява още, че Желязков е пуснат в отпуск на 13 юли напълно законно по преценка на администрацията за добро поведение.

***

"Трудно е да бъдеш пророк!Дори и да се казваш Първанов", коментира "Сега" в материал в приложението "Наблюдател". След години на медиен комфорт президентът се оказа тотално неспособен да реагира адекватно в кризисна ситуация, заключава вестникът. Според него първите признаци за това са се проявили покрай скандала "Гоце", а още по-безпомощен бил опитът на Първанов да отклони атаката за Людмил Стойков.

***

Анализът в "Монитор" е посветен на "СДС между реформите и интересите на следизборното коалиране". СДС изглежда изправен на кръстопът, определен от дневния ред, който избра сегашното му ръководство и политическото отговорност, която има шанс да поеме, коментира авторът социологът Антоний Гълъбов.

***

"Лекарите в големите областни болници получават брутна заплата 750 лева", твърди пред "Класа" д-р Андрей Кехайов, председател на БЛС. Трудно е лекарите и медицинските сестри да са мотивирани да работят при тези условия, коментира той. Според него поне 6 на сто от БВП на страната трябва да бъдат заделени за здраве.

***

"Защо не искате да сте здрави бе, селяни?, е озаглавен анализ в "24 часа" по повод идеята на евродепутата Аврил Дойл пушенето в ЕС да бъде тотално забранено и да не се разрешават производството и продажбата на цигари в страните-членки.

Авторът доц. Георги Лозанов перифразира думи на литературен герой - партиен секретар, който по повод нежеланието на хората да влязат в ТКЗС-то  недоумява:"Защо не искате да сте щастливи, бе, селяни!". Лозанов отбелязва, че представите за щастие са различни и че предложението на Дойл е само дребен епизод от вечната война между тези представи, но зад него се крие големият културен дебат за границите на индивидуалната свобода днес.