Според него отнемането на акредитацията на две от агенциите, които имат правото да управляват европейските пари по ФАР, е санкция, която досега не е била налагана на нито една страна-членка и, освен финансовото отражение, нанася сериозен удар върху репутацията на България. Тя реално означава, че Брюксел отнема на правителството правото като пълноправен член на ЕС България сама да договаря и да решава как да изразходва парите, тълкува изданието.

Темата е основна и за "Сега", който допълва, че България спешно обмисля вариант как да продължи да получава пари от ЕС. В материал "Наказателно ужилване" "24 часа" коментира в рубриката си "Анализи" предстоящия доклад на Еврокомисията за България. На България няма да бъде наложена предпазна клауза в областта на правосъдието, прогнозира изданието. Тъй като обаче ЕК се опасява, че европейски пари и занапред могат да се насочват към подземния свят или да се усвояват по нечист начин, в политическия доклад навярно ще фигурира и заплахата за лишаване от бъдещи помощи, най-вече по структурните фондове, предполага авторът.

"Стандарт" информира от първа страница, че Европа ни дава 30 дни, за "да влезем в час". Това е последната отсрочка, която правителството получава. Ако за месец то не пресече злоупотребите с европари, корупцията по високите етажи и конфликтите на интереси, казваме сбогом на фондовете, пише изданието.

"Хранят с наши пари кравите на Белгия", възмущава се пред "Стандарт" евродепутатът, избран от листата от ГЕРБ, Николай Младенов. Страната ни продължава да бъде нетен донор на ЕС - само дава, а не получава пари, от тях белгийски и френски фермери финансират проектите си, защото имаме правителство, което не може да се справи с проблемите, заявява той.

"Опозицията слага каруцата пред коня", е мнението на евродепутата от левицата Илияна Йотова. По повод намерението на опозицията за вот на недоверие заради предстоящия доклад на ЕК Йотова отбелязва, че да искаш вот на недоверие за нещо, което не си видял е най-яркото доказателство за популизъм. По доклада на ОЛАФ Йотова коментира, че трябва да има паралелно професионално разследване на всички факти, посочени в него.

"Класа" търси гледната точка на министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова. "Никой няма полза от наказателна математика", отбелязва тя. Не знам кой се опитва да печели от нажежаване на скандалите, но знам, че ако корабът потъва, не потъва само носът му, посочва Грънчарова. Има констатирани нарушения, злоупотреби, кой понася санкцията - държавата, всички ние, защо?, пита тя. Спрени пари, заплаха да връщаме пари - това е ситуацията, но депутати и министри да тръгнат да арестуват виновните - това е нелепо, отбелязва тя и допълва, че последното, което сега се очаква от съдебната система, е да излезе в лятна отпуска.

"Докладът на ЕК е убийствен, но правителството остава", прогнозира пред "Новинар" депутатът от ДСБ Евгени Чачев. Той изразява надежда, че "разумът ще надделее и бъдещото правителство на страната ще е дясно".

***
"България тъпче на място в борбата с корупцията", смята председателят на Групата страни срещу корупцията към Съвета на Европа Драго Кос. В България няма политическа воля за справяне с корупцията, затова промените остават само "хартиени тигри", твърди Кос пред "Дневник". Според него в страната ни все още висшите етажи са недосегаеми, както в миналото.

***
"Мажоритарно избрани статисти - защо не?", коментира в материал за "24 часа" заместник-председателят на Българска нова демокрация Лидия Шулева. Народните представители са законодателна власт и трябва да правят законите, а правителството да ги изпълнява, но всъщност законите се правят от администрацията от хора, които никой не е избирал, пише Шулева. При тази система няма значение кои са депутатите, дори да се изберат мажоритарно най-умните и авторитетни личности, разсъждава тя. Шулева напомня за предложенията на БНД, сред които са нова конституция, за да се осигури реално разделение и взаимен контрол на властите, парламент от 150 депутати, съдебна власт, която гарантира правата на гражданите.

***
"Вредно е да се оказва натиск върху ДКЕВР за намаляване на цените на тока", коментира пред "Класа" председателят на парламентарната бюджетна комисия Румен Овчаров. Според него е вреден подход да има политически натиск за по-ниски цени. На въпрос за бюджетния излишък Овчаров посочва, че никой от управляващото мнозинство няма намерение да крие как са изразходвани средства миналата година и как евентуално ще бъдат изразходвани тази. Овчаров изчислява, че до октомври средната пенсия ще бъде увеличена с повече от 75 на сто.

"За всеки пенсионер - GSM с 3-4 безплатни номера", обещава Овчаров в друго интервю за "Сега". Според него е добре да бъде приета идеята всеки възрастен човек да получи мобилен телефон и да може да говори определено време безплатно със спешни номера, както и с 3-4 свои роднини. На въпрос за демонополизацията на здравната каса той прогнозира, че смесеният модел на финансиране няма да се случи от 2009 г.