Ракетни удари по Сирия може да бъдат нанесени още на 29 август, пише „РБК Дейли”. Както съобщиха по-рано от администрацията на президента на САЩ, атаката срещу Сирия ще продължи 2-3 дни. Въпреки това експертите прогнозират, че САЩ няма да се решат на такава опасна стъпка преди Г-20.

За това, че Сирия скоро ще бъде подложена на атака, съобщи телевизия Ен Би Си, като се позова на източник от Белия дом. Целта на САЩ е да накажат сирийския режим за използването на химически оръжия в близост до Дамаск. Тази новина се появи след телефонните преговори на президента на САЩ Барак Обама с премиера на Австралия Кевин Ръд и с президента на Франция Франсоа Оланд.

Eксперти прогнозират, че САЩ няма да се решат на нанасяне на удар по Сирия преди срещата на върха на Г-20, която ще се проведе в Санкт Петербург на 5-6 септември.

След безпрецедентно острите изказвания на западните лидери военният удар по Сирия става на практика неизбежен, коментира и „Коммерсант” .

„Президентът Обама смята, че тези, които са използвали най-чудовищното оръжие в света срещу най-уязвимото население, трябва да бъдат привлечени към отговорност”, заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери, като добави, че Белият дом в течение на идните дни ще реши какъв именно ще бъде отговорът.

Сценарий номер едно, който повечето от запитаните от „Коммерсант” анализатори смятат за най-вероятен, е ограничаване до символични удари. В течение на един-два дни крилати ракети от американски бойни кораби и подводници ще поразят ключови военни и държавни обекти в Сирия – министерството на отбраната, генералния щаб, президентския дворец, военни бази, летища, места на дислокация на най-боеспособните подразделения.

Привържениците на тази версия се уповават на предпазливостта на Барак Обама, който не желае да се въвлича в нова голяма война в Близкия изток.

За реализирането на втория сценарий Вашингтон е подтикван от някои европейски съюзници, Турция и монархиите от Персийския залив – особено Катар и Саудитска Арабия. Той предвижда по-дълга въздушна война, интензивни въздушни удари.

Третият сценарий предполага, че в течение на известно време САЩ ще осъществяват интензивни бомбардировки и ракетни удари с цел да отслабят военния потенциал на Дамаск, а след това ще се отдръпнат, заемайки основно вспомагателни функции.

Междувременно стана ясно, че президентът на САЩ Барак Обама е провел телефонен разговор с премиера на Великобритания Дейвид Камерън, за да обсъдят за пореден път ситуацията в Сирия. След атаката от 21 август Обама и негови представители са провели най-малко 88 телефонни разговора с чуждестранни лидери, предаде Ройтерс.

„Дипломатическата безизходица не трябва да попречи на международните действия срещу сирийския президент Башар Асад, ако бъде доказано, че е използвал химически оръжия срещу бойците на въоръжената опозиция”, заяви британският външен министър Уилям Хейг, цитиран от„Дейли Телеграф”. Той повтори тезата на премиера Дейвид Камерън, че военните действия трябва да послужат за сигнал към света, че използването на химическо оръжие няма да остане безнаказано.
 

  • Увеличаването на руското военно присъствие може да ожесточи конфликта в Сирия
  • След няколко месеца можело да има документ за примирие в Сирия
  • Обама и Путин се разбраха за нови разговори за Сирия, но не и за Асад
  • Генералният секретар на НАТО е готов за преговори с Русия за Сирия
  • В Северна Сирия е документирано нападение с химическо оръжие
  • Съветът за сигурност на ООН прие за първи път единодушно декларация за Сирия
  • Жертвите от въздушните удари в сирийския град Дума са близо 100
  • Най-малко 80 души са убити при въздушни удари край Дамаск
  • САЩ обвиниха Дамаск, че е засилил атаките с варели бомби в Сирия
  • Над 240 000 са жертвите на четирите години война в Сирия