Някога това беше европейската Северна Корея – затворена комунистическа диктатура. Но сега Албания изкушава милиони туристи годишно, като все по-голяма част от тях отиват там в търсене на блестяща усмивка, сочни устни или по-хубавите гърди.

„Не ми харесва да говоря за медицински туризъм. Малко е плашещо“, казва Дритан Греми, който ръководи дентална клиника в столицата Тирана, цитиран от БТА.

„Предпочитам да говоря за туризъм на щастието, който прави хората по-щастливи“, пояснява той.

Греми обяснява още, че неговата клиника предлага „висококачествена грижа с оборудване, което е гарантирано и сертифицирано“ по европейските стандарти. Той има италиански, френски, белгийски и швейцарски клиенти, които често са привлечени от пакетни сделки, които включват разходи за пътуване и настаняване.

След скандали за нискокачествена работа и обезобразени клиенти, отнемащи част от блясъка на медицинския туризъм по други места, албанските здравни власти казват, че държат на висококачествените грижи.

Прокурорите извършиха проверки на 30 козметични клиники този месец в търсене на контрабандни продукти – най-вече ботокс, който е забранен в Албания.

Разпродажба на усмивки

Пътуването на Стефан Пеалат до Албания започва с надеждите за нова, достъпна като цена усмивка. Той и брат му, които са от Валанс в южната част на Франция, отдавна страдат от проблеми със зъбите. Това ги тласка да потърси сложна процедура за поставяне на зъбни импланти.

„Във Франция имахме първоначална оценка, която беше много, много скъпа. След това започнахме да търсим в интернет – България, Турция, Албания или Испания“, казва Пеалат пред АФП.

Той научил за клиниката „Греми“ по време на консултация в Лион с албански зъболекари. След първоначално посещение през август, Пеалат и брат му се връщат там отново през есента.

Според Пеалат операцията за поставяне на зъбни импланти, която той е избрал, би струвала приблизително 50 000 евро във Франция, докато в Албания тя е само 13 500 евро. Това не е малка сума за Пеалат, затова той избира да си спести част от парите и предпочита да се отдаде на медицински туризъм.

„Важно е да имаме красива усмивка“, отбелязва той.

Снимка: Getty Images

Натали Ганглоф, която работи като организатор на събития в старчески дом в Коняк в Западна Франция, също е избрала албанска клиника, за да лекува своите проблеми със зъбите. „Моят лекар във Франция ми разказа за документален филм по телевизията, посветен на медицинския туризъм в Албания“, разказва Ганглоф пред АФП.

Тя е платила под 15 000 евро, за да направи зъбите си. Същата процедура в собствената ѝ страна излизала 42 000 евро.

След вадене на зъби и поставяне на импланти през февруари, тя се е върнала в Тирана в средата на септември за последните процедури. Щастлива е, че си е върнала усмивката.

„За моята работа е важно да имам хубави зъби и хубава прическа“, казва те пред АФП, като добавя, че веднага е сменила снимката на профила си във Фейсбук, за да покаже новите си перлено бели зъби.

Пътят към успеха

Ниските режийни разходи и данъци помогнаха на албанските клиники да привлекат клиенти с по-ниски цени.

Смята се, че секторът на медицинския туризъм в страната печели между 200 и 250 милиона евро годишно, като най-малко 50 000 италианци посещават Тирана за лечение всяка година.

Снимка: Getty Images

Процедурите обаче не са без риск. Ръководителят на Националната лекарска асоциация на Албания – Фатмир Ибрахимай, казва, че както чуждестранните, така и местните пациенти не трябва да разчитат само на онлайн реклами за козметични процедури. Те трябва да са добре информирани преди да се подложат на лечение.

„Лекарят не е петзвезден хотел или хотел без звезди“, казва Ибрахимай пред репортер на АФП.