Нови изображения на слънцето, заснети от мисията Solar Orbiter, демонстрират изгледи с най-висока разделителна способност на видимата повърхност на нашата звезда, виждани някога, пише CNN. Те разкриват слънчеви петна и непрекъснато движещ се зареден газ, наречен плазма. Изображенията могат да предоставят на хелиофизиците нови улики, които да помогнат за разгадаване на тайните на слънцето, както никога досега.
Изображенията, направени на 22 март 2023 г. и публикувани в сряда, показват различни динамични аспекти на слънцето, включително движенията на неговото магнитно поле и блясъка на ултрагорещата слънчева корона или външната атмосфера.
Космическият кораб разчита на два от своите шест инструмента за изображения, за да заснеме изображенията от 46 милиона мили (74 милиона километра).
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Solar Orbiter е съвместна мисия между Европейската космическа агенция и НАСА, която стартира през февруари 2020 г. Мисии като нея и Parker Solar Probe на НАСА помагат да се отговори на ключови въпроси за златното кълбо, като например какво подхранва неговия поток от заредени частици, наречен слънчев вятър, и защо короната е толкова по-гореща от повърхността на слънцето.
Нещо повече, Solar Orbiter и Parker Solar Probe изучават слънцето на близки разстояния в идеално време — по време на пика на годишния му цикъл.
„Магнитното поле на Слънцето е от ключово значение за разбирането на динамичната природа на нашата родна звезда от най-малките до най-големите мащаби“, каза Даниел Мюлер, учен по проекта на Solar Orbiter, в изявление.
„Тези нови карти с висока разделителна способност от инструмента PHI на Solar Orbiter показват красотата на повърхностното магнитно поле и потоците на Слънцето в много детайли. В същото време те са от решаващо значение за определяне на магнитното поле в горещата корона на Слънцето, което нашият EUI инструмент изобразява."
Зашеметяващи слънчеви портрети
Заедно новите изображения показват разнообразните и сложни слоеве на слънцето.
Заснети са пълни изгледи с най-висока разделителна способност на видимата повърхност на слънцето или фотосферата до момента. Почти цялата радиация от слънцето произхожда от фотосферата, като температурите варират между 8 132 и 10 832 градуса по Фаренхайт (4 500 и 6 000 градуса по Целзий).
Под фотосферния слой се съдържа гореща плазма, която се измества в слънчевата конвекционна зона, подобно на това как горещата магма се движи в мантията на Земята.
Изображението във видимата светлина на фотосферата показва слънчеви петна, които приличат на дупки на слънчевата повърхност. Тези тъмни области, някои от които могат да достигнат размера на Земята или по-големи, се задвижват от силните и постоянно променящи се магнитни полета на слънцето. Петната, регионите, където слънчевото магнитно поле пробива повърхността, са по-хладни от заобикалящата ги среда и излъчват по-малко светлина.
Междувременно Extreme Ultraviolet Imager наблюдава слънчевата корона, за да помогне да се определи защо тя е значително по-гореща от фотосферата, достигайки 1,8 милиона градуса по Фаренхайт (1 милион градуса по Целзий). Изображението на EUI на короната предоставя моментна снимка на това, което се случва над фотосферата, и може да се види горещата, светеща плазма, изпъкваща от областите на слънчевите петна.
Като се има предвид близостта на Solar Orbiter до слънцето, космическият кораб трябваше да се завърта след всяко изображение, за да улови всяка част от лицето на слънцето. В резултат на това всяко изображение е резултат от мозайка от 25 отделни изображения.
Марк Миш, изследовател в Центъра за прогнозиране на космическото време на Националната администрация за океаните и атмосферата, оцени, че на изображенията могат да се видят както мащабни характеристики, като слънчевия магнетизъм, така и дребномащабни характеристики на повърхността.
„Колкото по-отблизо се вглеждаме, толкова повече виждаме“, каза Миш, който също е научен сътрудник в Кооперативния институт за изследване на науките за околната среда към Университета на Колорадо. „Да разберем сложното взаимодействие между големи и малки; между усукани магнитни полета и бурни потоци, ние трябва да видим слънцето в целия му блясък. Тези изображения с висока разделителна способност от Solar Orbiter ни доближават до този стремеж повече от всякога.“
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK