Русия свиква извънредно Съвета за сигурност на ООН във връзка с въздушните атаки в Сирия.

През нощта Съединените щати, Великобритания и Франция нанесоха въздушни удари върху три обекта в Сирия – едната е близо до Дамаск, а другите две са в района на Хомс в Централна Сирия. Според западните сили целите са подбрани единствено за „отслабване на способността на сирийската военна машина да създава химически оръжия”.

Ударите са очаквани през последните дни, след като американският президент Доналд Тръмп заплаши, че „нови, хубави и умни” ракети ще летят към Сирия като отговор на предполагаемата химическа атака в Дума миналата седмица.

Снимка: EPA

„Очевидно режимът на Башар Асад не разбра посланието ни миналата година. Този път нашите съюзници и ние поразихме по-силно. Заедно изпратихме ясно послание до Асад и убийствените му лейтенанти, че те не трябва да извършват друга атака с химическо оръжие”, коментира министърът на отбраната на Съединените щати Джеймс Матис.

Според местни медии има трима ранени цивилни граждани.

Британският премиер Тереза Мей определи атаката като „ограничена и целенасочена”.

Френската страна също се включи в атаките, като президентът Еманюел Макрон заяви, че Париж и съюзниците му не могат „да толерират да се банализира употребата на химически оръжия”.

Снимка: EPA

За момента трите държави не планират други атаки на територията на Сирия, но остават в готовност.

Реакцията на Русия, която подкрепя режима на Башар Асад, не закъсня – Москва свиква Съвета за сигурност на ООН, за да обсъдят „агресивните действия на САЩ и техните съюзници”.

Според руския президент Владимир Путин за атаката на САЩ, Великобритания и Франция е използвана инсценировка на употреба на отровни вещества срещу гражданското население, визирайки предполагаемата атака в Дума.

Председателят на комисията на Съвета на федерацията за защита на държавния суверенитет Андрей Климов заяви, че пряк военен сблъсък между Русия и Съединените щати в Сирия няма. По време на ракетната атака Западът „се бил постарал” да не засегне военните бази на Руската федерация.

Международните реакции

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск подкрепи ударите, нанесени от западните сили. Той добави, че ЕС ще бъде заедно със съюзниците си „на страната на справедливостта”.

Главният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също подкрепи ударите по сирийските правителствени цели. Той е категоричен, че за НАТО използването на химически оръжия е неприемлива.

Холандският премиер Марк Рюте също подкрепи военната акция в Сирия. Той определи химическите атаки като „сериозно престъпление, което международната общност не може да приеме”.

Атаките бяха подкрепени също от Канада, Япония и Турция.

Иран остро осъди нападението, а коментар от Китай все още няма.

Заради създалата се международна ситуация българският премиер Бойко Борисов проведе извънредно заседание в Министерския съвет с вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов и министърът на външните работи Екатерина Захариева.

Снимка: EPA

Пред bTV военният ни министър заяви, че няма непосредствена заплаха за България заради ударите в Сирия. Според Каракачанов целта не е била да се предизвика глобален конфликт, защото не е имало удари по ирански или руски обекти на територията на Сирия.

„Ситуацията не налага специални мерки или повишаване на нивото на готовност на нашите въоръжени сили”, категоричен е Каракачанов.

  • Международните експерти по химическите оръжия пристигнаха в Дума
  • Ударите Сирия са били координирани така, че да не се отразят на другите операции в региона
  • Британският посланик: Ударихме Сирия, защото Русия блокира дипломацията
  • Тереза Мей: Ударихме Сирия заради националния интерес, не по заповед на Тръмп
  • Химическите лаборатории на Асад преди и след 76 съюзнически ракети (СНИМКИ)
  • Протести в Близкия Изток заради въздушните удари
  • Хиляди иракчани гориха американски знамена след ударите по Асад
  • Еманюел Макрон: Ударите срещу Сирия бяха успешни от военна гледна точка
  • Денят след ударите в Сирия: Западът и Русия на различни позиции за мишените
  • Великобритания "ще проучи опциите" при нова употреба на химическо оръжие в Сирия