Много хора гледат на Русия през розови очила, но не и ние – имаме прагматичен подход и сме съвсем трезви. Техните действия започват отдавна – те се намесват в Крим, в Черна гора, в избори, помагат на режима на Асад, извършват химически атаки. Това коментира в студиото на „Тази сутрин” британският посланик у нас Ема Хопкинс.
„Положихме много усилия в седмицата след атаката с нашите съюзници и сме уверени, че са използвани химически оръжия от режима на Асад – имаме оперативна информация, имаме доклади на открити източници, също СЗО (…) Русия използва 6 пъти своята възможност за вето в Съвета за сигурност през миналата година, не можем да ги държим отговорни по този начин и това беше последният ни опит да предотвратим хуманитарна катастрофа”, обясни тя.
По думите й ударът на САЩ, Великобритания и Франция не е предупреждение, а точно насочено действие срещу химическите войски на Асад. „Организацията за забрана на химическите оръжия и механизмът за съвместни разследвания установи, че Асад и неговият режим са виновни за 4 атаки, но през миналата година Русия прекрати разследването със своя механизъм за вето”, посочи още тя.
Хопкинс подчерта, че трите западни страни не целят ескалация на конфликта и не се месят в гражданската война и са преминали към военни действия, „за да спрем това, след като не успяхме да направи това през Съвета за сигурност”.
Тя беше категорична, че не може да се прави паралел между ситуацията в Сирия и тази в Ирак, когато се оказа, че западната военна кампания е била базирана на неверни сведения за оръжия за масово поразяване.
По темата „Скрипал” посланикът заяви, че до генералния секретар на НАТО са изпратени още доказателства за участието на Русия – включително и данни, че службите й през последните 10 години са работили по конкретен метод за използването на „Новичок” за ликвидиране на конкретни лица.
Хопкинс благодари на България за подкрепата, макар да отбеляза, че 28-те държави, които (за разлика от нас) изгониха руски дипломати „са приели тези доказателства и са взели мерки”.
„Експулсирането на руски дипломати е трудна тема, тя е много чувствителна. Не всяка държава би помогнала по един и същи начин. България за нас е много силен съюзник в НАТО и ЕС. България се намира на много важна геостратегическа позиция, не приемам, че България е сателит, ние много ценим нашето сътрудничество във военното дело и правоприлагането”, подчерта дипломатът.
По думите й ще се работи усилено това сътрудничество да продължи и след брекзит.