Зад проекта за излизане на Великобритания няма мечти, това е неговият фундаментален проблем. По този начин финансистът Мартин Заимов коментира в студиото на „Тази сутрин” резултатите от референдума на Острова.
Според него брекзитът не върви с някакво конкретно предложение, а само „недоволство към бежанци, мигранти, към външния свят”. Заимов посочи, че британците, които приемат националистическата реторика на партии като тази на Найджъл Фараж, са „хора, които са загубили достойнството си”, които често сами са силно зависими от социалната система.
Според банкера, това е дало урок и на ЕС: „С трансфери и социални помощи не се създават мечти, а хора, които са загубили достойнството си”.
„Младите и по-образовани са не просто разочаровани, те неминуемо са отчаяни. Общото усещане е за много голям шок, най-вече за хората, гласували за излизане. Много хора, защитавали излизането, сега казват „Не очаквах”, коментира още Мартин Заимов.
По повод твърденията, че ЕС е недемократичен, той посочи: „Ако един от нас си постави за цел да постигне нещо на ниво Европа, възможността днес е несравнимо по-голяма”.
Според него в момента сме свидетели на разслояване на обществата без паралел в цялата човешка история и нямаме инструментариума даже да го разберем, а за контрол на процесите въобще не може да се говори. „Между администрацията и политическата класа (от една страна) и много голяма част от по-влиятелните, по-можещите и по-способните хора има липса на контакт”, коментира Заимов.
Според него обаче случващото се на Острова не е най-опасната тенденция. Банкерът сравни евентуално избиране на Доналд Тръмп („този господин, който е на практика клоун”) за американски президент с избирането на Хитлер през 1933 г.