Девет месеца след химическа атака с газ срещу бунтовниците в Сирия, майки раждат бебета с вродени увреждания или мъртвородени, разкрива британският в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА. Сирийският режим е обвиняван от медици, че неговите атаки с химическо оръжие в контролирани от бунтовниците райони са причина сега да се раждат бебета с генетични малформации.
Някои от случаите са регистрирани в самата Сирия, други - в клиника за сирийски бежанци в град Арсал, Ливан. Сирийски активисти са публикували в интернет снимки на тежко увредени новородени, чиито майки са били изложени по време на бременността на действието на химическо оръжие.
Едно от бебетата, родени с малформации, е момиченце на име Фатма Абдул Гафар. Родителите й са от Гута - предградието на Дамаск, където на 21 юли беше извършено нападение с газ зарин и загинаха над 1000 души, в това число жени и деца. Около 3600 души пострадаха при това нападение според доклад на "Лекари без граница". Тогава сирийските правителствени сили използваха бомби и ракети с химическо вещество в две отделни зони в Гута в опит да прогонят бунтовниците, припомня "Дейли телеграф".
Малката Фатма починала девет часа след раждането. Тя имала деформирано лице. Лекарите казали на бащата - 26-годишния Махмуд Абдул Гафар, че вероятното излагане на майката на действието на газ зарин е причина за малформациите у детето.
Съпругата на Махмуд Абдул била бременна в първия месец, когато миналия август беше извършено нападението в Гута. Тя вдишала отровния газ и веднага се почувствала зле. Според Махмуд Абдул Гафар в семейството нямало случаи на малформации, така че бебето не е било жертва на генетичен дефект.
Втори случай на починало дете е регистриран в клиника в Гута. Предполага се, че майката на починалото дете също е била изложена на действието на газ зарин миналия август. Трети случай е на четиригодишното момиченце Джуд, което сега е на лечение в болница в провинция Идлиб. То се родило с липсващи пръсти на ръцете и без долната половина на единия крак.
Майката на Джуд била бременна във втория месец, когато била изложена на химическа атака в град Хомс през юли миналата година. В ливанската клиника Арсал имало три жени от Гута, чийто деца починали след раждането, а четвъртата родила дете със Спина бифида (раздвоен гръбначен стълб).
Доктор Касем от клиниката заявил пред британския вестник: "Напълно съм сигурен, че ако нарасне употребата на забранени от международните закони оръжия в Сирия, това ще доведе до нарастване на случаите на малформации и тумори при новородените".