Пътуване във времената на Царска България. Защо днес се издига паметник на Съветската армия там, където е трябвало да бъде построен дворец и какви са тайните на Царската зоологическа градина?

През последния месец паметникът повдигна много въпроси - какъв е и какво трябва да бъде неговото бъдеще. Но какво е неговото минало и защо не се издига царски дворец в парка?

В края на 19-и век, когато вместо павета е имало кал, а каруците са били повече от файтоните, за княжески дворец е избран бившият османски конак.

„Конакът разбира се е една естествена сграда след Освобождението - при тези пари толкоз, при тези възможности на държавата е съвсем разбираемо“, казва историкът Петър Стоянович.

С идването на цар Фердинанд София малко по малко придобива европейски облик. Това, което малцина знаят, е, че на мястото на днешния паметник на Съветската армия е имало планове да бъде издигнат истинският царски дворец по план на знаменития архитект Никола Лазаров.

„Единственото указание на царя към Лазаров е това да следва принципите на Виенския дворец Белведере и собствеността на Евгени Савойски. По-кратко и по-ясно указание аз не съм чувал досега“, посочва Стоянович.

Причината да не се осъществят тези планова са настъпващите Балкански войни и национални катастрофи.

„Това започва през 1912 г., завършва – 1914 г. Това се оказват години, негодни за дворцови строителства. Проектът на този дворец по изключително интересен начин напомня един огромен вариант на това, което цар Фердинанд в изгнание си построява в Словакия“, коментира историкът.

Д-р Петър Стоянович е историк, журналист, един от най-големите изследователи на епохата на Царска България. Помолихме го да направи паралел между миналото и настоящото битие на градината с паметника.

„Ако трябва да избирам между един западен дворец и една източна юрта, естествено ще предпочета да живея в бароковия дворец. Мисля, че освен с хумор и гротеска дори не бива да сравняваме тези опции“, казва той.

Нов, истински дворец не е бил построен, но Княжеската градина се е гордяла с друга столична емблема. Царската зоологическа градина е била на това място.

„Съвсем в началото не е имало никакъв асфалт, говорим за края на 80-те години на 19-и век.
Ще ви излъжа кои бяха първите животни, но при всички случаи няма как да не е била някоя птица, защото царят е известен - тогава князът, със своята страст към орнитологията. Много български поданици почват да идват да му подаряват и най-вече да му продават различни, хванати от тях животни“, казва д-р Стоянович.

Той ни разказва и за специалното отношение на хората към животните тогава.

„Сутрин, обед и вечер се докладва на двореца състоянието на всяко едно животно, води се дневник - на две смени, нощна и дневна - за това как се работи по тези животни. Включително по време на бомбардировките над София в самия край на ВСВ, един от първите въпроси, с които се обръща тогавашният цар в изгнание Фердинанд Първи към своите приближени, е: "Какво е състоянието на животните, докладвайте дали има ранени и убити?", разказва историкът.

„Може би има някои по-зрели баби и дядовци, които си спомнят как реве лъвът чак до Площад „Славейков“. Но единственото, което е останало от онзи период, е тази къщичка. Ако не ме лъже паметта тук вирееха летателни птици, но какви бяха - не мога да кажа. Днес мисля, че е бирария“, допълва още той.

Според д-р Стоянович, историята не бива да засенчва днешния ден.

„Никое минало не може да се пренесе в настоящето. Ние трябва да пренесем духа, стила и отговорността си към това време. Никой няма да седне тук с цилиндър и царска корона да се разхожда сред тези алеи. Достатъчно е ние да се разхождаме като наследници на тази епоха на нашите предци“, казва Петър Стоянович.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement