Ваксинацията срещу COVID-19 ще е в 5 фази. Как ще се случи това законово и практически – обясни в предаването "120 минути" изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата и член на Националния ваксинационен щаб Богдан Кирилов. 

По думите му, реалистичният срок за започване на ваксинирането е началото на следващата година. 

„Първото задължително условие е да се получи разрешение за употреба на ваксината. Според сегашния план на Европейската агенция по лекарствата първата ваксина ще получи становище от Европейската агенция на 27 декември. След като бъде официално това становище, предстои в 3 или 4-дневен срок ЕК да издаде разрешението за употреба, така че реалистичният срок за изпълнение на тези процедури е по-скоро началото на следващата година".

"При централизираната процедура, когато Европейската агенция извършва оценката, разрешението става валидно във всички държави-членки едновременно.

Ангажимент на държавите-членки е да приведат и да одобрят продуктовата информация. Това е кратката характеристика и листовката за пациента, които са изключително важни в началния етап, в който ще стартира ваксинирането, защото медицинските специалисти – лекарите, трябва да се запознаят с условията, при които ще се прилагат ваксините. Така че, това е вторият елемент от тези етапи".

По думите му, в момента е нормално хората да са объркани и да се чувстват несигурни:

„Защото все още нямаме цялата информация. Имаме частична информация от предклиничните данни, от фаза 1 и фаза 2 клиничните изпитвания, но тепърва предстои да бъдат анализирани от Европейската агенция данните за фаза 3 клиничните изпитвания, които са при голям брой пациенти”.

Повечето клинични програми на отделните ваксини включват между 30 и 50 хиляди участника, което е един значим брой и което гарантира, че ще има достатъчно доказателства, които да покажат дали е ефективна ваксината и дали тя ще бъде безопасна, обясни той.

Богдан Кирилов каза, че със сигурност ще се ваксинира, въпреки че наскоро е изкарал COVID и не попада в категорията от първите фази на ваксиниране, но при първа възможност ще го направи. 

„На този етап имаме информация за три от ваксините – това са ваксините на „Бионтех- Пфайзер”, „Модерна” и „Астра Зенека”. За останалите изключително динамично се случват нещата, така че на следващ етап ще има възможност и за по-голяма конкретика, но предполагам, че до средата на следващата година ще имаме възможност да закупим всички ваксини, за които ЕК към момента води преговори и е сключила договори", допълни той. 

"В първата фаза ще бъдат ваксинирани медицинските специалисти. Това ще се случва в лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, в РЗИ-тата. Също така, ще има създадени мобилни екипи.

„Логистиката, свързана с ваксината на „Пфайзер”, е изключително сложна и това се потвърждава от всички държави. България вече осигури възможността да бъдат доставени и съхранявани първоначалните количества, които се очаква да бъдат 125 000 дози. Има една особеност – ваксината е стабилна и може да се съхранява до 5 дни при температура от 2 до 8 градуса, тоест при съхранение в нормален хладилник. Така че няма да има проблеми. При създадената организация, при изготвените списъци от РЗИ-тата, ваксината ще стигне до всеки желаещ гражданин, който иска да бъде ваксиниран", категоричен беше Кирилов.

"Договорите за ваксините са при различни условия, като за всяка държава има пропорционално разпределение спрямо населението на страната. Така че количествата, които ще бъдат на „Пфайзер – Бионтех”, ще бъдат по-големи то количествата на „Модерна”, тъй като и самото споразумение на ЕК е за по-големи количества.

За възрастните хора по селата логистиката ще бъде същата. Ваксините могат да достигнат до техните общопрактикуващи лекари. За тези, които имат затруднения, ще бъдат използвани мобилните екипи, които ще се състоят от лекари, защото преди всяко поставяне на ваксина, ще бъде извършван и клиничен преглед. Ще бъдат организирани достатъчно, така че да бъдат покрити всички граждани, които имат нужда", каза още той.

Когато ваксините стигнат до личните лекари ще имат 5 дни, за да ваксинират всички желаещи, стана ясно от думите му.

„За да има максимално добра организация, ще бъдат изготвени списъци, за да не се налага хората да чакат или да се създаде риск при самата ваксина при съхранението”.

По отношение на ваксинирането на хората, които отглеждат норки, Богдан Кирилов обясни, че този вирус преминава и междувидовата бариера и то в двете посоки, което създава изключително сериозен риск.

„Първите сигнали за това дойдоха още пролетта от Нидерландия. В последствие ноември месец в Дания се наложи да бъдат унищожени 12 млн. животни, защото реално има доста сериозен риск за мутация на вируса. При мутирането на вируса до голяма степен се създава и риск за компрометиране на ефективността на ваксините”.

Под 100 души отглеждат норки в България, обясни той и допълни, че заради сериозния риск да бъде създаден проблем за останалите, те са били включени във фаза 2.

Цялото интервю гледайте във видеото.