Коледа вече е тук, а с един от най-светлите празници идват и много традиции, обичани от всички. Коледа е времето за украсяване на елхата, пазаруване на подаръци, приготвяне на вкусотии, сгушване на дивана с любими хора и гледане на коледни класики.
През годините има десетки емблематични коледни филми, които всеки е гледал, но продължава всяка година, а с тях идват и героите, които зрителите не могат да не посрещнат отново в домовете си, когато навън стане студено.
Именно те създават усещането за празничен сезон точно толкова, колкото и всяка друга традиция. А ето и кои са те:
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
15. Гизмо – най-сладкият коледен гремлин
„Гремлини“ е американска комедия на ужасите от 1984 година на режисьора Джо Данте, по сценарий на Крис Кълъмбъс, а Гизмо е коледният гремлин в нея.
Дори хората, които не са гледали филма, вероятно знаят правилата. Не го излагайте на слънчева светлина. Не го мокрете. И никога не го хранете след полунощ.
Но, разбира се, това не е толкова просто. Просто попитайте Били, който получава необичаен подарък за Коледа – същество, наречено могуай. Гизмо се превръща в най-добрия приятел на Били, но в крайна сметка ражда потомство от ужасни деца, които вършат всякакви лоши неща.
„Гремлини“ излиза на екран през лятото на 1984 г., но действието на филма се развива по време и малко след Коледа. Фактът, че Гизмо е коледен подарък, прави филма нещо като приказка за класическата лоша идея да подариш на децата кученце за Коледа.
14. Снежният човек Фрости
Базиран на едноименната песен от 1950 г., специалният анимационен телевизионен сериал е излъчен за първи път през 1969 г. и оттогава е традиция за коледните празници.
Телевизионното предаване се появява няколко години след „Коледата на Чарли Браун“ и получава добро развитие.
За разлика от опростената анимация и повествователния стил на коледния спектакъл на Чарли Браун, „Снежният човек Фрости“ е анимиран така, че да прилича на коледна картичка.
Десетилетия по-късно историята все още се счита за класика. И макар да не се нарежда толкова високо, колкото „Гринч“ или други коледни специални филми, Фрости е записан в културното честване на сезона с огромен перманентен маркер.
Снежният човек, който създава каламбури, води група от герои, които включват Карън, младото момиче и злия стар професор Хинкъл.
Историята се върти около живия снежен човек и малко момиченце, които се опитват да се измъкнат от алчен магьосник, който иска да получи вълшебната шапка на снежния човек.
13. Джак Скелета
Джак Скелета завладява Коледа през 1993 г., а филмът „Кошмарът преди Коледа“ става култов.
Когато Тим Бъртън създава класиката, Disney не е сигурен, че той ще се хареса, защото филмът е мрачен. Затова той е пуснат под марката Touchstone Pictures.
Отначало филмът има скромен успех, но оттогава популярността му нараства и става култов заради странната история и готическия си вид.
Озвучен от Крис Сарандън с глас на Дани Елфман, Джак Скелета е лидерът на град Хелоуин, но след случайно пътуване до Коледния град се обсебва от Коледа.
Той решава, че иска да завладее Коледа, но отвличането на Дядо Коледа едва не води до смъртта на веселия човек, а подаръците на Скелета са толкова ужасни, че военните са извикани да го спрат.
Макар че той забърква каша, никой не може да намери сили да го обвини (особено Сали, която е влюбена в него), което вероятно е причината той да бъде смятан за емблематичен коледен герой.
12. Кондукторът от „Полярен експрес“
Кондукторът прави филма „Полярен експрес“ незабравим. Със стил на анимация, който наподобява трескав сън, и история, която се движи през една след друга странни случки, няма какво друго да се каже за „Полярен експрес“.
С изключение на кондуктора.
Озвучен от Том Ханкс, кондукторът е любезен, макар и малко суетен герой, който проверява билетите и се уверява, че всички са там, където трябва да бъдат на борда на Полярния експрес.
На борда на влак, който се отправя към Северния полюс, за да се срещне с Дядо Коледа, филмът сякаш има повече общо с щуротиите на различните пътници, отколкото с Коледа.
Но кондукторът винаги е стабилизиращата сила, независимо колко странен е развоят на събитията. По този начин той въплъщава и по нещо от коледния дух
11. Джордж Бейли
Създаден през 1946 г., човек би си помислил, че „Животът е прекрасен“ ще бъде изхвърлен на купчината скрап от суперщастливите коледни филми. Но това не се случва, защото той изобщо не е безрадостен. Това е един от най-добрите филми от златната ера на Холивуд.
Факт е, че „Животът е прекрасен“ продължава да резонира сред зрителите заради Джордж Бейли (наред с много други причини) и изпитанията, през които преминава. В неговата богата актьорска кариера Джордж Бейли е едно от върховите постижения на Джеймс Стюарт.
Стюарт прави невъзможното, като кара публиката да продължи да го харесва, дори когато в хода на филма той се превръща в доста нелюбим кретен. Но именно това е толкова брилянтното във филма.
Докато зрителите стигнат до този момент, те вече са спрели да се притесняват за града и са започнали да се притесняват за Джордж. Ако той стане също толкова изнервен, колкото и всички, които го гледат, тогава всичко е загубено.
Но фактът, че Бейли се завръща и става страхотният човек, който всички искат да бъдат, означава, че има надежда и за всички останали.
10. Хийтмайзър и Сноумайзър
Идеята за ин и ян съществува навсякъде във филмовата среда, интерпретирана по много начини през годините. Дори идеята за това да бъдеш палав или добър често се вплита във филмите.
Такъв е случаят с доведените братя Хийтмайзър и Сноумайзър, които се карат за почти всичко, когато става въпрос за Коледа във филма „Година без Дядо Коледа“.
Сноумайзър е хладнокръвен и сдържан, тъй като обича да предизвиква сняг и хладно време, за да помогне за опазването на празничния сезон. Хийтмайзър, от друга страна, е по-зъл и му е писнало от Коледа и иска да донесе огън и топлина, за да разтопи снега и доброто настроение.
И все пак тези двама емблематични герои в крайна сметка научават, че всъщност не са толкова различни. А и за да бъде спасена Коледата, те са нужни на двамата елфи Джингъл и Джангъл .
9. Кевин Маккалистър
Какво е Коледа без от екрана да те гледа Кевин Маккалистър от „Сам вкъщи“?
Въпреки че празниците са време за семейството и близките, понякога те ни напомнят колко трудна може да бъде комуникацията помежду ни.
Това не би могло да бъде по-вярно за Кевин Маккалистър от „Сам вкъщи“, който два пъти бива забравен от семейството си, когато те заминават на почивка за празниците.
Междувременно двама домови обирджии обикалят квартала и набелязват празни и богати къщи през празниците. Кевин успешно защитава себе си и дома си от крадците, които търсят голямата печалба.
Въпреки предизвикателствата пред които е изправен главният герой, това се оказва отрезвяващо и полезно за него, тъй като се научава как да се справя сам, като същевременно оценява семейството си и разбира колко е важно то.
А и Коледа не може да мине без фрази като „Започна се, да не се уплашиш точно сега“, „Весела Коледа, мръсно животно“ и „Защо ме третирате като измет“, изречени от малкия Кевин.
8. Елфът Бъди
Когато си дете, коледният дух е толкова силен, че караш семейството ти да остане до късно на Бъдни вечер в очакване на Дядо Коледа.
Повечето възрастни обаче вече не вярват във веселия брадат дядо. Елфът Бъди от филма „Елф“ обаче иска да разпространи коледната радост, като през това време се свързва с баща си.
Тази коледна комедия, режисирана от Джон Фавро, се превръща в задължителна за гледане от излизането си през 2003 г. Това до голяма степен се дължи на Бъди и неговото приключение в големия град.
От купуването на дамско бельо на баща му до поставянето на кленов сироп върху спагетите, елфът Бъди символизира чистата радост и забавлението.
Филмът вдъхновява бродуейския мюзикъл „Елф: Мюзикълът“ от 2010 г. и анимационния телевизионен филм „Елф: Музикалната Коледа на Елф“
7. Малкият Ралфи
Като 9-годишно момче през 1939 г. всичко, което Ралфи иска за Коледа, е въздушна пушка Red Ryder Carbine Action с 200 изстрела. Желанието му обаче непрекъснато е отхвърляно, първо от майка му, която му казва "Ще си извадиш окото".
По-късно му задават тема в училище какво иска за Коледа и той пише за пушката, но получава слаба оценка и същото предупреждение.
На коледната сутрин Ралфи получава няколко подаръка, на които се радва, но е разочарован, че не намира пушката сред тях. Бащата на Ралфи го насочва към една последна кутия, скрита в ъгъла, в която се оказва, че е така желаната пушка.
Ралфи с натърпение я изпробва навън, но когато стреля по металната мишена, изстрелът рикошира и събаря очилата му. За пред майка си той измисля историята, че ледена висулка е счупила очилата му.
Същата нощ Ралфи заспива с пушката до себе си, докато възрастното му аз си мисли, че това е най-добрият коледен подарък, който някога е получавал или ще получи.
Ралфи е абсолютно емблематичен коледен герой, тъй като напомня на възрастните, че и те са били деца като него.
6. Кларк Грисуолд от „Коледна ваканция“
„Коледната ваканция на National Lampoon“ е американска коледна комедия от 1989 г. и третата част от филмовата поредица „Ваканция“ на списание National Lampoon.
Филмите на National Lampoon са най-добри примери за класическо американско семейство, като показват на зрителите семейство Грисуолд в различни периоди от годината.
В „Коледната ваканция на National Lampoon Грисуолд са представени по време на Коледа, когато те посрещат голямото си семейство за празниците. Това, разбира се, върви с всички съпътстващи проблеми на голямото семейство.
Кларк Грисуолд просто иска да направи този празник възможно най-добрият, включително да получи най-голямото коледно дърво, най-ярките светлини и най-хубавите подаръци. Но мищо не му върви, като се започне с това, че не получава коледния си бонус от шефа си.
Въпреки предизвикателствата, пред които семейството му го изправя, той прави всичко възможно, за да запази празника и да накара Коледа да се случи. А феновете просто са луди по него.
5. Джон Маклейн
Какво е Коледа без Джон Маклейн, който да сритва задници. Докато повечето хора си мислят за сняг, камини и отваряне на подаръци за Коледа, Джон Маклейн от „Умирай трудно“ има предвид други неща, независимо дали ги очаква или не.
Той лети до Лос Анджелис, за да прекара Коледа в помирение със съпругата си, а вместо това попада в терористична атака на площад „Накатоми“.
Въпреки че е силно превъзхождан по численост, Джон Маклейн не се отказва, тъй като иска да спаси коледното парти в офиса и да възстанови коледния дух по свой извратен начин.
Макар и да не е зимната приказва, която обикновено се свързва с празничния сезон, „Умирай трудно“ несъмнено се е превърнал в коледна класика. А перфектният екшън не би бил такъв без емблематичното изпълнение на Брус Уилис.
4. Ебенизър Скрудж
„Коледна песен“, първоначално новела на Чарлз Дикенс, написана през 1843 г., също е сред емблематичните коледни истории. Човекът, който е в центъра, е Ебенизър Скрудж - мърморещ старец, който мрази Коледа и активно разпространява омраза.
В резултат на това всички в града го мразят, което прави разпространението на коледно настроение двойно по-трудно.
На Бъдни вечер обаче Ебенизър Скрудж е събуден от духове, които му разкриват собственото му нещастие, изгубените възможности в младостта му, настоящите му жестокости и съдбата, която го очаква, ако не промени начина си на живот.
Скрудж е изправен пред собствената си история за нарастваща горчивина и злоба и трябва да реши какво ще е неговото бъдеще: смърт или изкупление.
Той прави своя избор и се научава да обича Коледа и да поправя всички грешки, които е направил през годините.
3. Рудолф
Рудолф, северният елен с червения нос, е класическият герой от класическата коледна приказка. Всеки познава Дашър, Прансер, Комета и Купидон, но най-известният от тях е този, който се отличава с лъскавия си червен нос - Рудолф.
Той е в центъра на специалния филм от 1964 г. „Рудолф, еленът с червения нос“, тъй като не е приет от другите северни елени заради уникалния си нос.
Въпреки това Рудолф се е превърнал в емблема на празника, тъй като е единственият северен елен със свой собствен специалитет за отбелязване на празника.
Всъщност Рудолф е този, който спасява положението, като използва именно носа си, за да преведе шейната на Дядо Коледа през бурята и да достави подаръци на Острова на неподходящите играчки.
Един от най-емблематичните коледни герои, Рудолф е бил представян безброй пъти както в песни, така и във филми. Но именно оригиналният празничен телевизионен спектакъл със стоп-моушън все още пленява въображението.
2. Гринч
Коледа би трябвало да е времето на даването, но за зеленото същество Гринч тя е времето на вземането. Гринч е създаден от д-р Сюс и се появява за първи път в „Как Гринч открадна Коледа“ през 1966 г.
Оттогава той е представян в различни филми, като най-забележителната версия е на Джим Кери в едноименния филм от 2000 г.
Сърдитият жител на планината Крампит, Гринч е голямо зелено чудовище със сърце „два размера по-малко“.
Макар Гринч да не харесва повечето неща, той най-вече ненавижда дните около Коледа заради звуците от инструментите, празничните вечери и пеенето на коледни песи.
Неможещ да понесе празниците повече, той решава да ги провали, като открадне цялата украса и подаръци от селцето до планината му.
Въпреки че успява в своя план, той осъзнава, че празничните дни имат по-дълбок смисъл, а сърцето му расте и става „три размера по-голямо“.
1. Дядо Коледа
Безсъмнено Дядо Коледа е центърът на всичко коледно, така че не е изненада, че има толкова много адаптации по него във филмите.
Той е може би най-емблематичният коледен филмов герой и независимо дали е централен персонаж или някой, когото главните герои търсят, старецът има пръст във всичко, свързано с Коледа.
През годините е имало много версии на Дядо Коледа, дори ужасяващи, но безспорно една от най-запомнящите се е на Крис Крингъл във филма „Чудо на 34-та улица“.
В навечерието на големия парад организиран всяка година за Деня на благодарността от универсалния магазин на Мейси на 34-та улица в Манхатън, старецът, който трябва да изобразява Дядо Коледа, се напива.
Неговото място във фургона е убеден да заеме минувач – старият Крис Крингъл. Крингъл се радва на голям успех с децата и получава работа в универсалния магазин. Когато обаче шефът изисква от Крис да дава на децата стари играчки, той се възмущава.
Вместо това, той изпраща родителите за подаръците, от които се нуждаят в магазините, в които ги има. Ръководството на магазина решава да уволни стареца, но променя решението си, когато се оказва, че честността на Крис привлича нови клиенти.
Постепенно става ясно, че Крис Крингъл се смята за истинския Дядо Коледа, а неговият заклет враг, психиатър на пълен работен ден, организира хоспитализацията му в психиатрична болница...
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK