Здравното министерство обяви първата си кампания за подбор на специализанти. Целта – осигуряване на достатъчно детски лекари и постигане на по-доброто им разпределение в страната.

Д-р Диляна Петкова е втора година специализант по педиатрия в детската клиника към Александровска болница. Казва, че избира специалността заради възможността да работи с най-борбените пациенти – децата.

„Педиатрията е изключително отговорна специалност. В същото време заплащането не е толкова перспективно, както при другите специалности. Друг проблем, с който се сблъскваме ежедневно, е липсата на доверие от страна на родителите към нас“, споделя специализантката д-р Петкова.

Отливът на желаещи да специализират „Педиатрия“ е от години, твърдят лекарите.

„Препоръчително е първо да изкараш общата педиатрия, след което да надграждаш с тясната специалност. Но това са общо шест години, а не всеки може да отдели шест години. Другият вариант – ако си шест месеца в мястото за обучение и шест месеца там, където работиш и си изкарваш прехраната, това са 12 години и не всеки е склонен да го направи“, твърди доц. Гергана Петрова, началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Александровска“.

Данните за миналата година сочат, че недостиг има най-вече при педиатричните специалности. За 2023 г. детските ревматолози са едва 9, гастроентеролозите – 12, а нефролозите – 14.

 

Дефицит има и при съдебната психиатрия – там има само петима специалисти, а също и при лицево-челюстната хирургия, където лекарите за цялата страна са общо 65-има.

„Проектът е насочен към две категории на национално ниво – към специализанти, които се обучават по т.нар. дефицитни специалности, и към специализанти, които се обучават в области с установен недостиг на специалисти“, твърди експертът от Министерство на здравеопазването (МЗ) Веселина Бранкова.

От МЗ посочват още, че искат да привлекат млади лекари към региони и области, където има бази за обучение, за да специализират. Към обучението ще има и възнаграждение.

„Възлиза на две и половина минимални работни заплати за страната, което е месечен финансов стимул и се изплаща над трудовото възнаграждение. Не е обвързано с него“, категорична е Веселина Бранкова от МЗ.