Специалното студио на bTV - „Апостола и времето“, е посветено на 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски. Водещият Румен Скрински ни направи съпричастни към събитията през деня на живо в София и Карлово.
Той представи на зрителите един по-нетрадиционен разказ за личността на Апостола, за неговите послания, малко известни и любопитни факти от неговия живот и делуто като главен пълномощник на Вътрешната революционна организация в българските предели на Османската империя.
Екипът на предаването подготви интересни срещи с хора на духа - историци, писатели, режисьори и журналисти с вдъхновяващи послания и анализ на личността на Апостола. В студиото на bTV посрещнахме проф. Пламен Павлов и проф. Георги Вълчев, Владимир Пенев и Явор Гардев, Георги Милков, Здравка Евтимова.
По време на предаването видяхме всички познати портрети на Апостола досега, както и последната открита снимка на Левски. Репортерът Радиана Божикова разказа за новите документи за издирването му от турските власти и дали те ще променят историческата истина. Митьо Маринов пък измина последния път на Васил Левски до Ловеч. Отново потърсихме отговор на въпроса предател ли е поп Кръстьо и дали има предателство или Апостола е допуснал грешки, които помагат за залавянето му.
bTV обръща поглед и към съвремието – какво ни носят днес посланията в писмата на Левски към комитетските дейци и колко модерно звучат днес възгледите му за политическото освобождение на България.
16:42 ч. - Какво казват османските архиви за Левски? До нас са достигнали седем безспорно установени фотографии на Васил Левски, получили широка популярност. Коя е седмата снимка на Апостола, по която е бил издирван от османската полиция, разказва Радиана Божикова.
16:20 ч. - Предателството на поп Кръстьо в центъра на театралната постановка „Великденско вино“. Според актьорът Владимир Пенев, влязъл в противоречивия образ, е добре да се стигне до покаяние.
16:10 ч. - Новооткрити документи около Левски и Вътрешната революционна организация дават основание през последните години на историците да преосмислят хронологията на историческите факти. Кога турската полиция е научила кой е предводителят на революцията в България, разказват експертите проф. Пламен Павлов и доц. Георги Вълчев.
15:40 ч. - Здравка Евтимова: Доброто е като едно малко семенце, което никога не загива
15:30 ч. - По стъпките на Васил Левски: Дългият и труден път към свободата. Защо Дяконът се отправя на рискованото пътуване към Ловеч през 1872 г.?
15:15 ч. - Георги Милков: Левски е лепило за националната ни кауза, нашият обединител
15:10 ч. - Малки и големи отдават почит на Васил Левски пред паметника му в София
15:05 ч. - Стотици поднасят цветя пред паметника на Левски и неговата майка