Две седмици след наводнението Добрич бавно се възстановява, а причините за приливната вълна, взела жертва, все още са неясни.
В една местна фабрика за мебели щетите са за 1,5 млн. лв. Унищожени са машините, готовата продукция, дървения материал.
Според ръководството, виновен не е само дъждът. „Дъждът, който е навалял мозъците на някои, които искат да се оправдават с божия работа. Човешкото невежеството, изразяващо се преди всичко в непочистване на дерето, сблъска на води от различни места. От това, че не бих казал, че няма пари”, коментира един от съсобствениците на фабриката Иван Калинков.
Покрай индустриалната зона минава само едно от деретата, през които преминава водата от водосбора на няколко села. А през Добрич минава вода от стотици декари земя. Според специалисти, както и във Варна, една от причините за приливната вълна е състоянието на дерета.
„До околовръстния път на град Добрич деретата просто са затлачени и от там минава това цялото водно количество повърхностния оток, който се събира от целия водосбор. От там водата влиза вече в новото коригирано дере на град Добрич”, обясни хидроинженерът Васил Маринов.
Специалистът препоръчва растителността постоянно да се почиства, за да не създава препятствия на преминаващата вода
Приливната вълна би била с по-малка скорост и ако част от водоемите в региона се възстановят, допълва общината. „Биха могли да се възстановят буферни съоръжения, които са на територията извън общината, това са, например, от източна посока бившият язовир Сердика, който е изпълнявал преди много години функцията на компенсатор, събирател, но отдавна е разрушен по незнайни причини и вече не изпълнява такива функции”, обясни зам.-кметът на Добрич архитект Пламен Ганчев.
Кога ще бъдат изградени подобни съоръжения, остава неясно. Все още няма и резултат от разследването на прокуратурата за причините, довели до потопа, в който загина 62-годишният Сюлейман Ифраим.