Няма фалшиви бюлетини, има фалшив вот. Така главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков коментира случая с установените от прокуратурата 350 000 бюлетини в печатницата на „Мултипринт”.
В студиото на „Тази сутрин” по bTV той посочи, че самата бюлетина няма как да е фалшива, но може да послужи за фалшифициране на вота.
„Договорните взаимоотношения на Министерски съвет с „Мултипринт” приключват на 8 май с получаване на определеното от договора за обществена поръчка количество бюлетини,” допълни Росен Желязков.
Той обясни, че според договора фирмата-изпълнител има ангажимент да съхранява отпадъчните бюлетини, които технически се наричат макалатура. „Технически експерти ще преценяват дали установените бюлетини са макалатура, или не,” посочи Желязков, без да коментира вчерашното твърдение на прокуратурата, че освен т. нар. технически брак в печатницата в Костинброд са намерени и 350 000 опаковани и готови за експедиция бюлетини.
„Изисканите от Министерски съвет материали във връзка с поръчката са предоставени своевременно. Прокуратурата ще се произнесе до седмица,” заяви главният секретар на МС в отговор на въпрос дали е бил разпитван във връзка със случая.
Тонерите на принтерите
Желязков коментира и твърденията на председателя на ДПС Лютви Местан от изборната нощ, че са били изчерпани тонерите на принтерите за копиране на секционните протоколи в около 200 секции в Русе. Подобен проблем имало и в 60% от секциите в Монтанско.
„Беше създадена организация за доставка на допълнителни тонер касети. Постъпили са около 320 обаждания за включване на машините, подмяна, доставка на допълнителни консумативи. От Русе не сме получили нито един сигнал. Не знам откъде са получени тези данни,” посочи Росен Желязков. По думите му, сред най-често срещаните проблеми било прегряването на принтерите, което било отстранено след кратко прекъсване на работата.
В процеса на организация на изборите са ангажирани около 100 000 души – от МС, областните управители, кметове и избирателните комисии, посочи Росен Желязков и призова равносметките от провеждането на вота да се правят след изборите, а не в изборната нощ, когато страстите са горещи.