77 нови момента в Изборния кодекс открои пред журналисти в парламента Мая Манолова. Зам.-председателят на НС каза, че с експертите, с които са работили по кодекса, не са „изпадали в излишно детайлизиране” по новостите в изборните правила. По-важна от количествените измерители била посоката на промените. „Най-важната цел - постигане на честни избори, е реализирана”, коментира тя.
Манолова изброи част от новите правила - бюлетините ще имат номера, ще се печатат по реда на наредбата за издаване на ценни книжа в печатници на БНБ и под контрола на финансовото министерство и ЦИК, наблюдателите ще бъдат във всички фази на изборния процес, ще има пълна прозрачност в работата на изборната администрация, ще могат да се обжалват всички решения на изборните комисии, опозицията ще има задължително свои представители в ръководствата на всички изборни комисии, ще бъде осигурена обективна и справедлива медийна кампания.
Като едно от най-големите постижения тя отбеляза съчетанието на интегрална бюлетина с преференции. Манолова показа как ще изглежда бюлетината и посочи, че няма да бъде дълга два метра. Тя припомни, че повече от шест месеца с представители на гражданското общество са обсъждани всички теми от новия Изборен кодекс и се обърна към гражданските организации с напомняне, че могат да направят свои предложения за членове на ЦИК.
Левицата има намерение в част от своята квота да предложи номинации, направени от гражданските организации. „Убедени сме, че включването на представители на гражданското общество в работата на ЦИК ще повиши доверието към работата на този важен орган”, отбеляза Манолова.
Тя коментира, че над 50% от българските граждани са пожелали нов регламент за предстоящия евровот. Затова беше приет новият кодекс, който е изпратен на президента и очакваме неговото решение, допълни заместничката на Михаил Миков.