От този понеделник отново отварят кооперативните и цветни пазари у нас, но само за три дни.

След като в събота струпването на хора по тържищата беше оценено като опасно от властите заради заплахата от COVID-19, те бяха затворени за ден.

На пазара в „Красно село“ клиентите са се наредили на опашка, за да влязат на тържището, те са пропускани от общински служители, които чакат на входа и дезинфекцират ръцете им.

Търговците обаче са недоволни, защото тази сутрин се събудиха с развалена стока, а пък в четвъртък отново ще трябва да затворят сергиите си.

Производителите и търговците на столичният пазар „Красно село“ осъмнаха с отворен пазар и с развалена стока.

Калоян Евгениев е земеделец повече от 30 години. Днес вместо да продава, изхвърля голяма част от стоката си.

Снимка: btvnovinite.bg

„С какви очи ще го предложа на вас? Мога ли да ви поискам пари за това? Ще го хвърля“, обяснява Калоян Евгениев, показвайки похабените си зеленчуци.

След като пазарите бяха затворени в неделя, от този понеделник ще работят, но само за три дни. Това според производителите ще доведе до фалити.

„Сега, като ни затворят, аз се чудя изобщо дали да гледам, или да затворя оранжериите, да оставя да умират растенията. Нямаме нужните пари да започнем на ново“, казва търговецът и земеделски производител Благо Илиев.

Търговците не разбират и защо не са ги предупредили за затварянето по-рано, за да заредят по-малко стока.

Снимка: btvnovinite.bg

„Можеха да ни кажат в събота да не зареждаме, а да чистим. Или да бъдем гьонсурат и да ги слагаме на клиентите в торбата и да кажем: „Не зависи от мене, извинявайте много“, казва Калоян.

Смятат за неефективно предложението на столичния кмет да не плащат наем за времето, в което не работят, а три месеца след като се възстанови работата им, да плащат наполовина.

„Води на мисълта, че ще има дълъг период, в който ние не трябва да плащаме наеми, тъй като няма да работим“, казва друг търговец.

Снимка: btvnovinite.bg

Недоволство има и при търговците на цветя, които не са успели да продадат продукцията си на Цветница.

Снимка: btvnovinite.bg

На пазара има табели за спазване на дистанция между хората, обсъждат се и по-сериозни мерки. Общински служители ще следят колко хора има на пазара и при струпване има готовност да бъдат затворени две улици в близост.  Целта е разстоянието между хората да се спазва още от улицата.

Въпреки че пазарите затварят, най-голямата борса за плодове и зеленчуци в Пловдивско – тази в Първенец, ще продължава да работи и няма да бъде затваряна.

В неделя сутрин полиция нахлу на борсата и затвори обектите на нейна територия. Оказа се, обаче, че се е получило недоразумение и заповедта на здравния министър не важи за стоковите борси и тържища.

От този понеделник тържището в Първомай отново работи. 60% от стоката, която се предлага там е внос, а 40% е от български земеделски стопани. От нея зареждат големите търговски вериги.

От управата на борсата казват, че предвид затварянето на пазарите могат да поемат още земеделски стопани, които се чудят къде да продават продукцията си, но те трябва да отговарят на строги изисквания.

На тържището в Първомай се спазват всички правила за дезинфекция.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19