Хаос, блато, безстопанственост - така министрите обобщиха завареното от служебния кабинет след месец власт. Според премиера Стефан Янев целта на новата власт е да въведе и нов стил на управление, а критиките за чистки бяха категорично отхвърлени.
Служебното правителство готви и поредна смяна - този път на директора на Агенцията по вписванията Габриела Козарева.
Месецът власт служебният премиер обобщи с думите: "Ще ви се стори много повече от месец като видите какво констатираме".
„Колкото повече се заравяме в съответните сектори, намираме нещо повече от хаос. Системен безпорядък и липса на правила. Корупция, маскирана във вид на законосъобразна форма“, заяви още Стефан Янев.
Най-ясният пример за маскирането на корупцията според него са завишените цени на разходите при ремонта на язовирите.
„Икономически компании са създадени, обрасли с постановления на МС, които позволяват това“, каза Янев.
„Специфичен пример ДКК в Министерство на икономиката, до нея има компания "Монтажи". Когато от държавата влязат 630 милиона лева в компанията и тя предаде тези средства на „Монтажи“ - какво се случва, имаме похарчване на едни пари без обществени поръчки“, заяви от своя страна служебният икономически министър Кирил Петков.
Според финансовия министър Асен Василев половината от държавните разходи през последните 4 години са възлагани през държавни фирми без конкурс и без обществени поръчки. Нарушения се засичат и при провеждане на обществени поръчки.
„Закупуването на горива за отопление от държавните ведомства. В обществената поръчка са залагани горива с висок акциз, после са купувани с нисък и към едни джобове са текли по 300 лева на тон“, каза Асен Василев.
Финансовото министерство вече работи по актуализацията на бюджета. Освен бюджета служебният кабинет ще пренапише и Плана за възстановяване, по който страната ни чака около 16 милиарда от Брюксел. Забавянето обаче няма да доведе до загуба на пари.
„Има малко забавяне, което се дължи на отказа на предишната власт да го предаде и някои технически неизправности, които бяха оставени на нас да решим“, обясни Атанас Пеканов, министър по управление на европейските средства.
Немалко са и проблемите в здравеопазването, най-вече свързани с COVID епидемията.
“Лошите резултати, които отчитаме в борбата с пандемията, се дължат на две основни причини - едната е недоброто състояние на здравната система като цяло и другата е лошото управление на кризата“, заяви служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
Добрата новина според Кацаров е ръстът на броя на ваксинираните възрастни хора през последните дни.