Първоначалният провал на операцията в Лясковец е тежък удар по елитните части и самочувствието на МВР. Такова мнение изрази бившият директор на РДВР Хасково и ексдепутат от ГЕРБ Иван Петров, участвал в акцията на МВР срещу Тодор Тодоров – Чакъра през 2003 г.

„Една баба и един психично болен да неутрализират най-елитното ни отделение на МВР – това е тежък удар”, коментира той в предаването „Тази сутрин” по bTV. „Самият факт, че някакъв психично болен ще окаже съпротива, означава, че е бил пренебрегнат – при четирима атакуващи полицаи той получава 100% успеваемост – стреля по четирима, убива един и ранява другите трима, говори много”, изтъкна още той.

Той изрази съболезнования към близките на загиналия спецполицай Емил Шарков и подчерта, че познава служителите на Специализирания отряд за борба с тероризма като „достойни хора и смели мъже”.

Иван Петров разграничи случая с Чакъра и този с Петко Савов в Лясковец по времето, с което МВР е разполагало за планиране на акцията. „Разбирам, че тази е могла да бъде планирана през последните четири години, а при Чакъра действахме в ситуация на остра неотложност”, посочи той.

Според Петров грешката в операцията в Лясковец идва от оперативната информация от местното ръководство на МВР. „Оттам идва основата за построяването на политическото решение”, обясни той.

По думите на бившия директор на РДВР Хасково, към Петко Савов е могло да има по-различен подход, без да се стига до специализирана операция срещу него. „Имаме майка му, която е единствената му връзка със света – казва му се, че тя е получила инсулт примерно и трябва да й занесе нещо – можеше и много други неща да се проиграят. Могло е да се работи много повече за неутрализирането на човека с по-меки форми”, изтъкна той. „Той е могъл да бъде прихванат и без тази крайна операция със загинал човек”, допълни Петров.

Спомен за Чакъра

Датата е 10 декември 2003 г. Тогава униформени полицаи от Харманли отиват да арестуват Тодор Тодоров с прякор Чакъра. Той трябва да влезе в затвора, за да излежи присъда за сводничество. След като обещава да тръгне, Тодоров влиза в къщата си, барикадира се и започва да стреля по полицаите.

В един момент в къщата са хвърлени димки, изстрелите отвътре спират, а къщата пламва.
Какво става с Чакъра в този момент не е ясно. Тогава главният секретар на МВР Бойко Борисов заповядва стрелба с гранатомети.

„Използвахме необходимите взривни материали, при което той е загинал”, обяви тогава той.

При последвалото разследване заключението е, че Чакъра се е самовзривил. Следствието не установява кога се е случило това.

През 2012 г. обаче Европейският съд по правата на човека решава, че полицейската операция за задържането на Тодоров е нарушила правото му на живот, като е използвана по-голяма сила от необходимата.

„Първо, той се самоуби. Много добре знаете. А второ, цял ден държа полицаи за заложници и стрела с калашник срещу тях. Като полицейки шеф никога не съм допускал да стрелят по полицаи!” декларира Борисов тогава и призна, че не се чувства отговорен за смъртта на Чакъра.

Ексдепутатът от ГЕРБ Иван Петров е очевидец на събитията с Чакъра. Преди 11 години той е директор на полицията в Хасково. Петров обяснява, че полицаите не могли да обградят цялата къща, така че да са сигурни, че Чакъра няма да избяга, но и не влезли да го обезвредят, защото било опасно за тях.

„Срещу въоръжен човек с гранати, кой ще ходи да го неутрализира. Нали първо трябва да го убиеш?!” обясни тогава Петров.

Тогава България е осъдена да плати близо 55 000 евро обезщетение на семейството на Чакъра - синовете му Добромир и Данаил Димови и майка им Вера Тодорова.

„Може да се спори дали България е защитила своя интерес в Страсбург. Стрелбата с гранатомет не е причинно-следственатра връзка, а информацията за заложени капани наложи употребата на гранатомет”, коментира сега Петров.

  • Две години след Лясковец: Семейството на Емил Шарков още търси виновните (ОБЗОР)
  • Майката на Емил Шарков пита кога ще има осъдени МВР шефове
  • Доживотен затвор за стрелеца от Лясковец
  • Днес четат присъдата на стрелеца от Лясковец
  • Защитата на стрелеца от Лясковец: Медиите предрешават делото
  • Милена Шаркова: Въпросът "как си" беше най-омразният
  • Вдовицата на Емил Шарков: Никой не призна вина за Лясковец
  • Две паметни плочи за спецполицая Емил Шарков
  • Искам да го видя в съда този човек
  • Лазаров още не знае защо е уволнен шефът на "Криминална полиция"