Горещата новина, че Ахмед Доган е подготвял атентат срещу Бойко Борисов, съобщена лично от бившия премиер в четвъртък пред парламента, отвори за пореден път „книгата на конспирациите”, традиционно „четена” при падането на всяко правителство. Документи, в които се споменават имената на Борисов и Доган, има, но какво е тяхното съдържание едва ли ще стане ясно, обединиха позициите си пред bTV Иван Бакалов, Методи Андреев и Йордан Бакалов.
Бившият началник на Националната разузнавателна служба (НРС) Кирчо Киров завява в интервю за вестник „Преса”, че са постъпили заплахи срещу Борисов, които звучали „достатъчно сериозно”, е имало, но името на Доган било употребено в контекст, различен от този на техен поръчител.
„Получава се ефектът - не било компютри, а компоти”, коментира журналистът Иван Бакалов, който оцени скандала като излагащ държавата и повод за смях сред световните агенции. „Когато е съобщил разузнавачът Кирчо, защо не са предприети мерки”, попита той.
Бившият председател на комисията по досиетата Методи Ангелов „бръкна” по-дълбоко в архивите и обясни, че Доган е обучаван като нелегал в база на Държавна сигурност (ДС), което му давало достатъчно качества. Припомняйки публичното признание на лидера на ДПС, че подкрепял бизнесмени, той заяви, че Доган имал „сериозен енергиен бизнес с Русия”. Андреев заговори и за тайна среща между Сергей Станишев и Ахмед Доган от миналата седмица. На нея бившият лидер на ДПС поискал енергийния сектор от левицата, ако сформира кабинет.
Иван Бакалов се съгласи, че политиката е бизнес, но според него той се развива между Борисов и Доган. Журналистът даде като пример обещанията на бившия премиер при идването му на власт – да има наказания и съд за виновните. Нищо обаче не се случило с депутатите Ахмед Доган и с Делян Пеевски от ДПС. Именно Пеевски държал медийната група, обслужваща Борисов, според Бакалов.
Темата от практическата й гледна точка бе разгледана от депутата от Синята коалиция Йордан Бакалов. Той обясни, че „бомбата” на Борисов от вчера няма как да се разсекрети, защото идва от партньорска служба, чието съгласие е необходимо за разкриването й. Затова Бакалов коментира казаното в парламента в четвъртък като старт на предизборната кампания и опит на Борисов да затегне редиците на ГЕРБ.
В коментара се включи и бившият служител на ДС Димитър Иванов с призива политиците да се месят по-малко в работата на службите. Той допълни, че не гледа сериозно на казаното от Борисов в четвъртък и от гледна точка на професионалните технологии не звучи достоверно.
Според Йордан Бакалов „рубиконът” сега е дали ще бъда гласувано решението за „Белене”: „Ако този парламент не гласува това решение, значи има сделка с Русия. Ако го гласува, са започнали битка срещу енергийната мафия”.