Ако евроизборите бяха днес, със сигурност за БСП биха гласували 17.9%, за ГЕРБ– 17.6%, за ДПС – 8.3%, за ББЦ – 6.7%. Това показва проучване на агенция "Афис" седмица преди европейския вот.
Очаква се избирателна активност от 30-35 на сто, при която мандатите биха се разпределили по следния начин: по 6 мандата за ГЕРБ и БСП, 3 – за ДПС и 2 за ББЦ. При по-висока активност от 40-50 на сто, мандат може да получи и АБВ на Георги Първанов, но със сигурност под чертата остават Реформаторският блок и „Атака”.
Не се очакват сериозни размествания в листите с помощта на преференциалния елемент. От водещите партии у нас единствено РБ открито агитира за това избирателите им да преподреждат кандидатите според предпочитанията си.
Броня до броня
„Битката за първото място между БСП и ГЕРБ продължава да е изключително оспорвана. Получените данни свидетелстват, че потенциалната подкрепа за двете водещи формации е на кантар, но предвид на спадащия интерес към предстоящото събитие и очертаващата се сравнително ниска избирателна активност БСП има известно предимство пред основния си съперник”, пишат социолозите.
Според „Афис” левите избиратели обикновено са по-мобилизирани и организирани в подкрепата за предпочитаната си партия.
Мнозина наблюдатели освен това коментират, че през последните седмици съзнателно се води кампания за насаждане на апатия, в резултат на която на 25 май да гласуват малка част от избирателите. При ниска активност купеният и корпоративният вот придобиват по-голяма значимост.
„Ако това доведе до по-висока избирателна активност, ГЕРБ ще успее да материализира предимството си пред БСП, но едва ли това ще се изрази в разлика на мандатите, които ще получат двете партии. При почти всички варианти на прогнозна активност анализът доказва, че мандатите на ГЕРБ и БСП ще бъдат равен брой”, пишат от социологическата агенция.
Но с уговорката, че са възможни „неочаквани събития” и „разтърсващи скандали” в последните дни преди евровота.
Четвъртите ще станат трети
Според „Афис”, Движението за права и свободи и „България без цензура” са с много близка подкрепа. „Видно е, че на декларативно ниво ББЦ има предимство пред ДПС, но на практика ДПС разполага със съществено по-мобилизирана и по-организирана подкрепа за своята листа”, пише агенцията.
От „Афис” допълват, че ако предпочитанията за формацията на Николай Бареков се афишират (както често става с новите партии), то за ДПС обикновено има скрит вот, който става виден чак в изборния ден. Заради това и агенцията очаква именно партията на Лютви Местан да заеме третото място.