Николай Бареков има още много хляб да изяде и пури да изпуши, докато стане политик. Такова мнение изрази бившият журналист и настоящ лидер на „Атака” Волен Сидеров по повод друг бивш журналист с политически амбиции - председателят на „България без цензура”.
В предаването „Лице в лице” Сидеров се изказа с пренебрежение за заявилия се като кандидат-премиер, очевидно забравил демонстрациите на близост между двамата преди Консултативния съвет за национална сигурност през ноември миналата година. Тогава Бареков обяви Сидеров за говорител на „България без цензура” по операция „Чисти ръце". Председателят на „Атака” изобщо не се възпротиви, а напротив – обеща да предложи да бъдат допуснати представители на граждански организации на заседанието на КСНС. За присъствие на съвета на висшите държавници настояваше Бареков, аргументирайки се с „нарастващата си популярност”.
Топлите отношения помежду им вероятно са охладнели, признак за което бе обвинението от страна на Бареков, че Сидеров в тандем с ДПС обслужва Борисов. „Не знае какво говори този човек. Тотална обърканост. Съжалявам такива хора, които скачат от полюс на полюс в рамките на месеци. Надценяването в политиката е много грешно нещо. На нападките не му отговарям”, заяви Сидеров, без да внесе яснота нито за сближаването, нито за кавгата помежду им.
Традиционно, лидерът на „Атака” отрече да се е „продал” на ДПС, настоя, че е осигурил кворум само веднъж – при формирането на правителството, което той не възприема като подкрепа за правителството. „Аз нося отговорност пред моите избиратели – избрали са ме да правя кворум”, настоя Сидеров и посочи, че благодарение на това от „Атака” са прокарали „няколко неща, които са полезни за българския народ”.
Кога да падне правителството
Волен Сидеров не разкри как възнамерява да гласува парламентарната група на „Атака” за предстоящия вот на недоверие. Той обаче намекна, че е говор да обсъди с ГЕРБ „дали не е време да сваляме кабинета „Орешарски”, въпреки подкрепата, която оказва на правителството с кворума.
„ГЕРБ закъсняха с вота. Освен това, хем го внасят, хем го внасят така, че да не може да се обсъжда”, коментира Сидеров в светлината на процедурните схватки за насрочването на извънредно заседание по време на ваканцията на депутатите в двете седмици преди изборите.
„Ще дойде време за сваляне, ако правителството позволи повишаване на цената на тока. Това не трябва да става в следващата една година, а дотогава трябва да се вземат лицензите на ЕРП-тата. Трябва да се направи някакво държавно или публично-частно дружество, така че печалбите да остават у нас”, заяви Сидеров.
„Какво пречи да се направи за българската държава и като се сложи норма за печалба да има изискване % от нея да ходи в пенсионен фонд или за здравеопазването”, попита Сидеров, неглижирайки проблемът с евентуални наказателни процедури срещу България, ако отнеме лицензите на трите дружества.
Иначе позицията на „Атака” по вота на недоверие в сектор „Енергетика” била въпрос на проучване на вота. „Да видим за какво става дума, искаме да чуем какво имат предвид ГЕРБ. Да се обърнат към парламентарната група, да видим как виждат перспективата пред България. Ако не искат това правителство, какво правителство искат. Не изключвам да гласуваме против – всичко е въпрос на аргументи”, обясни Сидеров, без да поясни.
Той не вижда и проблем в тайната прокурорска проверка срещу президента Росен Плевнелиев. „Президентът да не е извънземен. Той трябва да подлежи на проверка, не разбирам защо да бъде извън всички норми и проверки”, заяви той. „Като преди е била тайна, нека сега прокуратурата да започне проверка явно по закона и по реда”, настоя Сидеров.
„Аз съм боец, битката е за ЕП”
Волен Сидеров не даде категоричен отговор дали ще напусне българския парламент, за да отиде в европейския, ако бъде избран на 25 май. „Аз съм боец, там е битката”, заяви лаконично той и посочи, че се бори срещу „всички други партии, които в един овчи хор блеят как евроценностите били на първо място”.
„Еврогей ценностите и Кончита Вурст не ги приемам. Ние държим на българските християнски ценности”, декларира лидерът на „Атака”, който стартира предизборната си кампания от Москва. „Съвпаднаха нещата по дати и затова оттам започна официалната кампания. Ние всъщност от последните избори не сме спирали кампанията”, обясни той.
Той разказа за лайтмотива в кампанията си – дарения за хора в нужда, които описа като израз на „православна солидарност”. Лидерът на „Атака” обаче веднага уточни, че не е питал хората каква религия изповядват, и предположи, че сред тях сигурно има и мюсюлмани.
„Искам да покажа на хората, че не е само мръсно нещо политиката. Ако всеки направи нещо такова, ще бъде по-добре”, коментира Сидеров и продължи с критика към журналистическото отразяване на кампанията му, изразена в обвинение, че „журналистите изяждат първи кюфтетата в парламентарния бюфет”.
Про- и анти- за българския интерес
Волен Сидеров говори и за „Южен поток”. „Не ме интересува Реформаторският блок какъв антибългарски интерес защитава – да си против „Южен поток” е антибългарско, това е безспорно полезен проект”, заяви той и обяви, че европейските партии ЕНП и ПЕС са „част от една и съща масонска ложа”, заради позицията си по газовия проект.
„Южен поток” трябва да се построи, той е нужен на България, ще даде независимост на България от украинските неясноти – има там едни радикали, които заплашват да взривят тръбата. С „Южен поток” България няма да зависи от това дали някой криминален тип или идиот ще дойде на власт”, посочи Сидеров.