Депутатите в 51-вото Народно събрание се събраха на право заседание и положиха клетва.

Парламентът започна работа с предложение за четворна коалиция, което не беше прието. И с опит за избор на председател, който не успя.

И в този парламент партиите не успяха да изберат пръв между равни.
Кандидатите за председател бяха петима юристи – Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Андрей Цеков от ПП-ДБ, Петър Петров от „Възраждане“, Наталия Киселова от „БСП Обединена Левица“ и Николета Кузманова от „Има такъв народ“ (ИТН).

Най-много гласове събраха Назарян и Цеков, които отидоха на балотаж и получиха по 68 гласа. За Назарян гласуваха само ГЕРБ, за Цеков – ПП-ДБ, „Алианс за права и свободи“ (АПС) и МЕЧ.

МЕЧ и АПС подкрепиха с гласа си почти всички кандидати. АПС бяха против „Възраждане“, а МЕЧ – против ГЕРБ.

 След провала на избора ИТН предложиха най-възрастният депутат – Силви Кирилов, да бъде избран временно за председател. Това предложение остана за сряда, дотогава часовникът на заседанието е спрян.

Предложението за четворна коалиция на ГЕРБ

 

Заявките за бъдещата власт започнаха още преди първия звънец на парламента.

Първата дойде от ГЕРБ – лидерът на партията Бойко Борисов предложи четворна коалиция – с ПП-ДБ, БСП и ИТН. С премиер самия Борисов и без Делян Пеевски, Ахмед Доган и „Възраждане“.

Самият Пеевски нарече това „долна сглобка“, а ПП - ДБ и ИТН не погледнаха сериозно към кандидатурата на Борисов за премиер.

От ПП-ДБ обявиха, че преди да се говори за коалиции, трябва да има ясна законодателна програма, по която започват работа – бюджет, антикорупционни закони и Изборен кодекс.

От БСП само припомниха решението си на конгрес, което забранява коалиция с ГЕРБ.

Оферта за кабинет дойде и от „Възраждане“. „Каквото и правителство да се сьстави, то няма да има бъдеше, защото няма да е стабилно без „Възраждане“. Правителство може да се състави без ГЕРБ и Пеевски. Математически е възможно да се сьстави правителство без тях и Доган“, обяви лидерът на партията Костадин Костадинов.

От „Алианс за права и свободи“ на Ахмед Доган и от МЕЧ не коментираха сценариите за редовна власт.

Какви са вариантите за мнозинство?

Ако към мандатите на ГЕРБ-СДС прибавим депутатите на ПП-ДБ сборът е 106 – недостатъчно за мнозинство.

Към тях прибавяме мандатите на БСП и на „Има такъв народ“ в новото Народно събрание и се получават 144 гласа в пленарната зала – повече от достатъчно за мнозинство в българския 240-местен парламент.

Но от казаното и направеното до момента това обединение засега изглежда нереалистично. 

Вижте коментара по темата на Геновева Петрова „Алфа Рисърч“:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK