Имате ли прогноза колко българи биха дошли след падането на ограниченията?
Ние не можем да правим точни прогнози, не защото не сме специалисти единствено, а и защото самите статистици казват, че това е трудно. Обаче ако приемем, че тази година около 8000 до 10 000 български граждани са потърсили работа законно в Обединеното кралство, ние не виждаме основание това число да бъде по-различно за следващата година. Защо? Защото повечето от тези, които вече са потърсили работа в Обединеното кралство, са успели да я намерят в съответната категория и при представяне на необходимите документи, дори и в режима на ограничение, който ще бъде приложим до края на 2013 г.
Условията на достъпа до пазара няма да се променят до такава степен радикално, както го представя част от анти-българската пропаганда на определени медии. Това, което ще отпадне е необходимостта от разрешение за работа. Само че ние трябва да допълним, че до този момент по-голяма част от молбите за разрешение за работа са били удовлетворявани.
Възможно ли е да се сбъднат най-мрачните страхове на британците, че през 2014 г. ще се повтори ситуацията с поляците от 2004 г., когато на Острова пристигнаха огромен брой мигранти?
Ситуацията е различна сега. Шест години вече български граждани идват да работят тук. Да работят, повтарям, а не да използват социалната система, защото те и днес знаят, че тя е трудно достъпна. Освен това всички според , трябва да вземат много сериозно намеренията на британското правителсто, да затегне допълнително достъпа до социални помощи за граждани на Европейския съюз, не само от България и Румъния, на всички страни, които не допринасят с труда си за брутния вътрешен продукт на Великобритания и които респективно не плащат данъци в тази стана.
Какви са Вашите впечатления – британците запознати ли са достатъчно с достъпа на българите до пазара на труда в момента?
Струва ми се, че под влиянието на една неточна пропаганда, някои от британците мислят, че в момента българите се наемат на квотен принцип. Това е невярно, тъй като няма квоти в рамките на този преходен период, по отношение на българите, които искат да работят законно. Единственото изискване е да подадеш документите, да бъдеш честен в подаването на документите, когато те върнат, да дадеш допълнителните документи и след това да изчакаш административната процедура, за да получиш това разрешение. Това изискване фактически ще отпадне след 1 януари 2014 г.
Занимават ли се българите с незаконни дейности?
За мое голямо удовлетворение, за удовлетворение на целия ни екип, България не присъства в списъка от 20-те най-проблемни държави, чиито граждани се занимават с престъпна дейност на територията на Великобритания, включително във връзка с от типа на така нареченото джебчийство или агресивната просия, и така нататък.
Българите не са сред тези, които имат най-голям достъп до социалната система на Великобритания, без да работят. Българите не са сред тези, които практикуват престъплението „фиктиивен брак”.
Това обаче не ми пречи да заявя още веднъж, нашите сънародници, ако желаят да работят във Великобритания, да се опитат да правят това от дистанция, на базата на контакт с почтен работодател. Да ползват единствено услугите на регистрирани и сертифицирани, включително в България, агенции, които се занимават с посредничество за намиране на работна ръка, защото ще им бъде много трудно да дойдат без подсигурен трудов договор тук, тъй като действително едва ли те ще получават помощ, докато търсят работа. Това е много важно да се знае, че независимо от пропагандата, българите не представляват проблем за британската социална система, но същевременно не трябва нашите сънародници да се подвеждат от недобросъвестни съветници или работодатели, особено докато са в България.
Колко българи вече живеят и работят във Великобритания?
Изключвайки тези, които са с двойно гражданство, статистиката показва, че във Великобритания живеят около 57 000 българи. Какво е 57 000 в едно население от 64 милиона души? Това е капка в морето и действително „заплахата“ е меко казано преувеличена.