"Оскар" в категорията "Най-добър филм" тази година спечели военната драма "Войната е опиат". Колко от нас знаят обаче, кой е първият носител на престижното отличие? Как са изглеждали победителите преди повече от 80 години, с какво ни изненада церемонията този път и колко струва едно от най-скъпите бижута в нощта на наградите... За всичко това разказва репортерът Иван Георгиев.
Вечерта на "Оскарите” е върхът на една индустрия за милиарди. Малко киномани обаче знаят, че едно от най-гледаните събития в света започва с... "криле”.
"Криле" е първият носител на наградата на Американската филмова академия за най-добър филм. Лентата на Paramaunt Pictures е първият и последен ням филм, отличен с престижната награда. Разказът за пилот от първата световна война е награден през далечната 1929 година на първата церемония, която трае само 15 минути. Тя е в холивудския хотел "Амбасодор'" който се намира съвсем близо до Кодак тиатър - дом на наградите от 2002 година до днес. 8 десетилетия по-късно Оскарите са най-бляскаво събитие в света на киното, гледано от над 1 милиард зрители в 200 страни по света!
Всяка година церемонията на Американската филмова академия изненадва с нещо зрители и участници. До сега отличените трябваше да чакат няколко седмици, за да получат статуетките с имената си, гравирани върху тях. За първи път тази година победителите не трябваше да се разделят с наградите си нито за миг.
"Имахме трима техници, които ги гравираха буквално пред погледите на победителите. През това време звездите опитваха шампанското и ордьоврите, след което цяла нощ се разхождаха със статуетките, на които се личаха имената им”, разказва продуцентът Шерил Чечето.
С името си върху тежащата 3 килограма и 800 грама статуетка из коридорите на Кодак тиатър се разходи и Сандра Бълок.
За първи път в 23-годишната й кариера звездата от филма "Скорост" беше номинирана и наградена в категорията "Най-добра актриса", за ролята й в "Сляпата страна". Престижната награда дойде само ден след като Бълок получи подигравателната награда "Златна малинка" за най-лоша актриса.
От години, блясъкът на червения килим привлича толкова внимание, колкото и събитията на сцената.
За разлика от класическите модели в червено и черно, тази година дамите заложиха на изключително разнообразни цветове. Шлейфът на Сандра Бълок и бялата рокля на Мерил Стрйип им спечелиха място сред най-елегантните на вечерта.
"Тази вечер видях много от блясъка на 50-те и 60-те години. Звездите като че ли се въздържаха от крайно екстравагантен грим и прически. Вечерта определено мина под диктатурата на минимализма”, смята модният експерт Майкъл Оконър.
Със или без криза, скромността в Холивуд е порок. На червения килим, дълъг 150 и широк 10 метра, вниманието е най-ценната награда. А нищо не привлича погледите така силно, както диамантена огърлица за половин милион долара.
Въпреки кризата, церемонията не загуби от блясъка си - количествата сьомга, шампанско, трюфелите и както и подаръците за всички гости показаха на целия свят, че фабриката за мечти работи на пълни обороти!
Според актьора Христо Мутафчиев суетнята около "Оскарите” едва ли е много интересна на българите. Затънали в собствените си проблеми, те едва ли се интересуват каква е цената на най-скъпата огърлица, носена на церемонията, смята актьорът.
Актьорът и колежката му Ернестина Шинова гостуваха в предаването "Тази сутрин”. Двамата са единодушни, че има и български филми, които заслужават да пълнят салоните и зрителите да се редят на опашки по два дни, за да ги гледат. Вината, че това не се случва, според Христо Мутафчиев, е на "всички онези, които хапят, плюят българското кино, които го обгрижват... всички, които имат телевизионен ефир.” "За 20 години много хора са се погрижили българския зрител да не влиза в салона. Първо – нямаме кина, всички кина са разпродадени. В един голям град като Русе няма кино.”
„Българският зрител е дългогодишно обработван да подценява собсветната с продукция и това е много обидно и гадно”, каза Ернестина Шинова.
Христо Мутафчиев разказа, че за това имат вина и критиците, които, според него, тенденциозно оплюват българските филми. "Преди „Светът е голям...” да стигне до селекция за „Оскарите”, нямаше критик, който да не плю по този филм. "Светът е голям...” е филм, на който никакво внимание не беше обърнато на наградите на Съюза на филмовите дейци на НФЦ. Беше предложен за номинация за второстепенна роля на Ники Урумов и за сценарий.”
Можете да гледате целия разговор от "Тази сутрин", както и репортажа на Иван Георгиев, във ВИДЕО.