Международната правозащитна организация „Амнести интернешънъл" отправи обвинение срещу европейските страни за това, че изграждат „крепост", за да се бранят от притока на сирийски бежанци, и че са готови да приемат само „нищожно малък брой" от бягащите от войната, предаде АФП.
„ЕС претърпя плачевен провал в ролята на убежище за бежанците, изгубили всичко освен живота си", заяви в комюнике генералният секретар на организацията Салил Шети. Според него „като цяло европейските лидери трябва да наведат засрамено глави".
Страните членки на ЕС предложиха да отворят вратите си за близо 12 000 от най-застрашените бежанци, идващи от Сирия - т.е. само за 0,5% от общо 2,3 милиона души, избягали от страната, твърдят правозащитниците и критикуват „барикадите на крепостта Европа".
Те определят Германия като „най-щедрата страна", ангажирала се да приеме 10 000 бежанци – 80% от ангажимента на ЕС. Франция обаче предлага 500 места - 0,02% от общия брой на избягалите от Сирия.
Осемнайсет страни от ЕС, включително Великобритания и Италия, не са предложили нито едно място, заявява организацията със седалище в Лондон. Според нея, независимо че ЕС е предложил 12 000 места, в общността вече са влезли и са поискали убежище близо 55 000 сирийски бежанци.
„Амнести интернешънъл" критикува действията на гръцката полиция и бреговата охрана, съпроводени понякога с насилие, и „окаяните" понякога условия за настаняване като в България.